לוחמים בטול כרם
לוחמים בטול כרםצילום: Nasser Ishtayeh/Flash90

בתנועת רגבים מוחים על הנחיית אלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס שלא להיכנס לשטחי A בימים אלה כדי להוציא "משטובות" - רכבים מסוכנים שהורדו מהכביש.

ברגבים טוענים כי בשני פיגועי הדריסה ביו"ש בסופ"ש שבו נפצעו לוחמי צה"ל, השתמשו המחבלים ברכבים אלה. 

"ברור לכל בר דעת, שההנחייה הזאת פשוט לא הגיונית, הרי זה כמו הנחייה לא לטפל בנשק לא חוקי שנמצא בשטחי A וB. הרכבים האלה הם רכבים מסוכנים הם כמו אמצעי לחימה לכל דבר ועניין. חייבים לשנות את הנחייה", אמרו ברגבים, "התרענו מראש בפומבי על הסכנה האיומה ברכבי המוות האלה. בנס, נמנע כאן פעמיים, ביממה בלבד, אסון גדול יותר. אנחנו קוראים לאלוף הפיקוד לשנות כעת את ההחלטה המקוממת הזו, ולפעול באופן מיידי להחרמת המשטובות הארורות האלה מכל שטחי יהודה ושומרון. אין סיבה לחכות חלילה לדם שישפך כתוצאה מהסיכון הזה".

מנגד בצה"ל טוענים כי ההנחיה היא לא להיכנס ולסכן חיילים רק בתוך שטחי A משום שצה"ל עסוק בחודשים האחרונים בלחימה עיקשת נגד מבוקשים בשטחים אלה ופחות ברכבים. "לא נכון כעת להיכנס עם גוררים ומשאיות ולסכן חיילים מעבר לפעילות האינטנסיבית נגד ארגוני הטרור".

גורם בטחוני הוסיף "בראש סדר העדיפויות של פיקוד מרכז עומדים המבצעים הרחבים בתוך הערים הפלסטיניות ומחנות הפליטים לפירוק תשתיות הטרור, חיסול מחבלים ומעצר מבוקשים. בשלב זה ההחלטה היא לא לסכן חיי לוחמים לטובת החרמה של רכבים בשטחי A, במקביל ישנם מאות מבצעים להחרמת משטובות בצירים המשותפים, מתחילת המלחמה הוחרמו למעלה מ-1,500".