המזרחן ד"ר מרדכי קידר מגיב בריאיון לערוץ 7 לחיסול בכיר החמאס סאלח אל עארורי ולדיונים על השליטה ברצועת עזה ביום שאחרי המלחמה.

על החיסול הדרמטי אומר קידר: "לעארורי דם יהודי רב על הידיים. ישראל הייתה חייבת את החיסול לאזרחיה, לאדם כזה אסור לחיות. הוא חסה בחסות חיזבאללה, ובחיסול ישראל הוכיחה גם לנסראללה שהיא יכולה להגיע לכל מקום, כולל לדאחייה בביירות".

"ישראל חייבת ליצור תמונת הרתעה, וחיסול עארורי הוא חלק מהפאזל הזה. בנוסף, אדם בשיעור קומתו של עארורי יהיה קשה למצוא, ואם יימצא ייקח לו זמן רב להגיע לרמת המקצועיות של עארורי. צריך לחסל את הראשים וכך לכפות על הארגון להתארגן מחדש. כך ניתן להביא לפגיעה משמעותית ברמת תפקוד שלו", מוסיף.

בתשובה לשאלה מי צריך להיות היעד הבא, אומר קידר כי "אינני יודע מה חיזבאללה זומם. הוא לא מתכוון לעשות מה שחמאס עשו ולצאת למלחמה לבד. הוא יצא רק למלחמה כוללת על פי אות מאירן, יחד עם כל המיליציות בסוריה, תימן ועירק, כדי שהאפקט יהיה חזק יותר".

בהקשר לדיווח בנוגע לתכנון צה"ל למסור את השליטה ברצועה לראשי החמולות, כך שכל חמולה תופקד על תת-מחוז, אומר קידר כי "כבר 20 שנה אני טוען ש'פתרון החמולות' הוא הפתרון היחיד בינינו לבין העולם הערבי. ערי איו"ש ועזה צריכות להיות אמירויות על בסיס החמולות, כשישראל נשארת במרחב הכפרי. זה הפתרון היחיד המבוסס על סוציולוגיה, ולכן אני קורא ליישם אותו כפי שהוא עובד במדינות המפרץ ההומוגניות".

עוד מוסיף קידר כי "חמולות לא מחפשות אויב חיצוני. הן דואגות לשטח, כי יש להן אינטרס שיהיו שגשוג ופריחה. אם נדע לתעל נכון את הפתרון הזה, נוכל לעקור מן השורש את הרעיון הלאומי המלאכותי שמבוסס על שנאת ישראל".

לסיום מתייחס להפגנה בה נכח מול שגרירות ירדן: "ירדן מפרשת לא נכון את הסכם השלום, במקום ניהול המקום כפי שישראל אפשרה, הם הפכו להיות לבעלי הבית". 

"הם מתנהגים כריבון בעיר הבירה של ישראל, וזה דבר שישראל לא יכולה לאפשר. אם בירדן שורפים דגלי ישראל אז אולי הגיע הזמן שישראל תעשה חישוב מחדש של מסלול השלום עם ירדן", דברי קידר.