אוחנה וגרהאם בכפר עזה
אוחנה וגרהאם בכפר עזהצילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

יושב-ראש הכנסת אמיר אוחנה סייר היום (חמישי) בקיבוץ כפר עזה עם הסנאטור הרפובליקני לינדזי גראהם. 

הסנאטור גרהאם הוא חבר הקונגרס האמריקאי הראשון המבקר ביישובי הנגב המערבי מאז ה-7.10 במסגרת משלחת רשמית של הקונגרס.

השניים נפגשו עם תושבי הקיבוץ ממשפחות החטופים ועם שחר שנורמן, ששיתף עמם כיצד נאלץ להתחבא במשך כ-30 שעות בממ"ד עם אשתו בזמן שהם שומעים את המחבלים יורים ומדברים בסמוך.

 אוחנה והסנאטור גרהאם שמעו מפיו של לוחם ימ"ס על הקרב שנערך ב-7.10 בקיבוץ כדי לנסות ולהציל את חיי התושבים, ונציגי צה"ל וזק"א שסיפרו על הזוועות שראו לאחר שהקיבוץ טוהר ממחבלים.

אוחנה אמר בביקור: "סנאטור גרהאם הוא אחד החברים הטובים ביותר של מדינת ישראל. זו הפעם השנייה שהוא מגיע לכאן בזמן המלחמה הזו ואני מבקש להודות לו על כך ועל תמיכתו רבת השנים בשם הכנסת ובשם אזרחי ישראל. אף אמריקאי לא היה מוכן להשלים עם איום כזה במרחק של פחות ממייל מביתו וכך גם אף ישראלי. רבים עדיין חטופים בעזה והמשימה שלנו היא לא רק לחסל את חמאס אלא להחזיר אותם הביתה אל משפחותיהם".

הסנאטור גראהם אמר כי "הדרך היחידה לדעת מה ניתן לעשות בשלב הבא היא לזכור מה קרה ב-7.10".

"למדתי שטבעת האבטחה עבור הגנה על הישראלים חייבת להשתנות מהותית. אני נוסע מכאן לערב הסעודית, ואנסה כרפובליקאי לעזור לנשיא דמוקרטי לסיים את הסכסוך הערבי-ישראלי על ידי הכרה הדדית של ישראל וערב הסעודית זו בזו והפיכתכם לשותפים". 

"אני מאמין שהסיוט הגדול ביותר של משטר האייתולות באירן היא שערבים וישראלים יעשו שלום. אני חושב שהמתקפה הזאת נועדה גם כדי לעצור את מאמצי הפיוס בין ישראל לערב הסעודית. הברוטליות כאן הייתה כל כך קשה שאי אפשר היה לצפות מישראל שלא להגיב. השמדת החמאס אינה נתונה למשא ומתן. תעשו מה שנחוץ, כמה זמן שיידרש". 

לסיום אמר: "המטרה שלנו היא לוודא שהאנשים שביצעו את הטבח יימחו מעל פני האדמה ויוחלפו במשהו טוב יותר. נפגשתי אמש עם משפחות החטופים ואני נפגש איתן גם בוושינגטון. אין לכן נציג טוב יותר מיו״ר הכנסת. הדבר הראשון שיצא מפיו כשנפגשנו היא שאנחנו שוקדים על החזרת החטופים. התרשמתי מהלהט ומהמאמצים של יו״ר הכנסת ואחרים להבטיח את שחרורם של יקיריכם".