דני דנון
דני דנוןצילום: יוסף מזרחי/ערוץ 7

חבר הכנסת דני דנון מתח ביקורת חריפה בריאיון לרדיו 103FM הבוקר (שני) על דרישות שונות של האמריקנים, בראשן הדרישה של מזכיר המדינה אנתוני בלינקן לפתוח את מעבר ארז לכניסת סחורות.

בפתח הריאיון התייחס לנושא החטופים ואמר כי "אנחנו צריכים לעשות כל דבר בשביל לשחרר את החטופים גם במו"מ, גם אם זה אומר שאנחנו צריכים לעשות הפוגה נוספת".

"כל יום שעובר מרחיק את הסיכוי של החטופים לחזור בחיים. לכן אני חושב שכל דבר, גם פעולה צבאית הרבה יותר אגרסיבית, היינו צריכים לפנות את האוכלוסייה ולפעול כמו בצפון הרצועה. הפוגה היא ברגע שיש עסקה, הכוח מביא להפוגה, כמו בצפון. פעלנו בצורה מאוד אגרסיבית שהובילה למו"מ שהוביל להפוגה ושחרור".

דנון מתח ביקורת על בלינקן: "יש מקום לשקול את הלחץ בנושא ההומניטרי גם. אני רואה את המשאיות שחמאס חוגג עליהן כל יום שנכנסות. עכשיו מגיע בלינקן ודורש מאיתנו אפילו בחוצפה שנפתח את מעבר ארז לסחורות. דרישה שאנחנו נפתח את מעבר ארז למעבר סחורות היא דרישה חצופה". 

"בואו נדבר על ביקורי צלב אדום, תרופות, דברים שהיו בהסכם. אני חושב שאנחנו צריכים לבוא ולומר 'גם לנו יש צרכים הומניטריים'. אם הם היו אזרחים אמריקאיים ארה"ב לא הייתה נותנת למשאית אחת להיכנס. לפי דעתי זה מוגזם, בנושא הזה אנחנו צריכים לשים קווים אדומים".

בהמשך הריאיון התייחס למינוי נשיא בית המשפט העליון אהרון ברק להתמודדות מול העתירה נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג ואמר כי "אנחנו בעידן חדש אחרי שבעה באוקטובר, ולכן אנחנו צריכים לא רק לדבר על אחדות אלא גם להפגין אותה". 

"כל דבר שמחזק את ישראל מבורך. לגבי העניין המקצועי, יש קולות לכאן ולכאן. אבל לגבי הכישורים ויכולות של השופט ברק, אין עוררין שהוא מביא ניסיון. אנחנו נמצאים במאבק נגד עתירה אנטישמית נגד מדינת ישראל, ברור לכולם שאנחנו לא מכוונים להשמדת עם".

"אני חושב שראש הממשלה מסתכל על התמונה הרחבה, כרגע אנחנו נמצאים בשלב ששמים בצד את הימין והשמאל, לא כולם. רוב הציבור בישראל נמצא במקום של אחדות, מאבק משותף, הבנה של גודל השעה ויש לנו מאבקים גדולים".

 "יש לחץ אמריקאי מטורף שמביא אותנו למקומות לא נכונים במלחמה היום, לכן אנחנו צריכים להיות חזקים ומאוחדים. אני חושב שזו החלטה נכונה של ראש הממשלה, לא יודע מי היו המועמדים האחרים, כי בפועל השופט ברגע שהוא מגיע מישראל כל דבר שהוא יגיד הוא יהיה מסומן ומזוהה. מבחינת הכישורים שלו יש לשופט ברק את היכולות לתרום ולהגן על ישראל".

על אמירות של חבריו לקואליציה נגד ברק אמר דנון: "לא צריך להתרגש מכל אמירה ומכל דבר. גם בדיון בקבינט, מתעסקים באמירה כזו או אחרת, אני חושב שאנחנו קצת מגזימים בזה. אנחנו עדיין מדינה דמוקרטית, מותר שיהיו מחלוקות, אבל בואו נשמור על מכובדות".

כשנשאל אם לדעתו העתירה להאג תשפיע על הלחימה ברצועת עזה, אמר דנון כי "לא, אני לא חושב שיש קשר. מההתחלה אנחנו פועלים בצורה מאוד מוסרית, לתת שלושה שבועות לפינוי אוכלוסייה? לא מכיר בהיסטוריה". 

"צריך להסתכל על הכוונה, בכל מלחמה יש נזק אגבי, אבל לנו אין כוונה לפגוע באזרחים. בוא נשווה את זה לארה"ב, מגיע מזכיר המדינה ונסתכל על הנזק האגבי של ארה"ב, ואתה תראה שישראל נמצאת במקום הרבה יותר טוב מרוב מדינות העולם".