חנות אפל
חנות אפלצילום: איסטוק

לקוחות "אפל" בארה"ב החלו ביום שני לקבל תשלומי פיצויים לאחר תביעה ייצוגית שהאשימה את החברה בהאטה מכוונת של מכשירי הטלפון שלהם. 

התביעה הוגשה בשנת 2017 ע"י לקוחות שברשותם מכשירי אייפון, שטענו כי "אפל" החלה להאט בצורה מכוונת את פעולת המכשירים שלהם על מנת לגרום להם להחליף לדגם חדש יותר. 

בשנת 2020 הסכימו ראשי "אפל" להסדר פיצויים בסך 500 מיליון דולר שיחולקו למשתתפי התביעה הייצוגית על הפגיעה בתפקוד הטלפונים שלהם. מדובר בתשלום של 92 דולר לאדם. 

"אפל" טענה כי האטת המכשירים נעשתה על מנת להאריך את תוחלת החיים שלהם לאחר מספר שנים בהן הסוללה של המכשיר מתיישנת והביצועים של המכשיר איטיים יותר. 

בינתיים מתמודדת "אפל" עם תביעה דומה גם בבריטניה. לקוח בשם ג'סטין גוטמן ביקש להגיש תביעה ייצוגית על סך 1.6 מיליארד ליש"ט בטענה כי "אפל" האטה במכוון את פעילותם של אייפונים מדגמים שונים. גוטמן טוען בכתב התביעה ש"אפל" הונתה עד 25 מיליון לקוחות על ידי האטת המכשירים שלהם ללא ידיעתם. 

לטענתו החברה עשתה זאת באמצעות עדכוני תוכנה שהפחיתו את הביצועים של מכשירים ישנים לאורך זמן. בחודש נובמבר האחרון ביקשה "אפל" לדחות את הגשת התביעה הייצוגית נגדה, אולם השופטים בבריטניה אישרו לגוטמן להמשיך בתביעה.