הכוחות שהגיעו להרוס את המבנים בגוש עציון
הכוחות שהגיעו להרוס את המבנים בגוש עציוןצילום: באדיבות המצלם

כוחות הביטחון והמנהל האזרחי הרסו הבוקר (שלישי) מספר מבנים בנקודות התיישבות הסמוכות ליישוב פני קדם שבגוש עציון.

עד כה דווח על הרס של שישה בתים, ביניהם בית בו מתגוררת משפחה.

את ההריסה אבטחו כוחות גדולים של משטרה ומג"ב שלטענת התושבים גם החרימו את מכשירי הטלפון האישיים שלהם כדי למנוע את תיעוד האירוע.

במסגרת ההריסה הוטל צו שטח צבאי סגור על הגזרה כולה - כולל כביש הגישה לישוב פני קדם. תושבים שהיו בדרכם לעבודה נחסמו על ידי השוטרים למשך זמן ממושך והורשו להמשיך בנסיעה רק לאחר תשאול מקיף.

אחרי כשעתיים של חסימה עבר במקום ח"כ שמחה רוטמן, תושב פני קדם, ששוחח עם השוטרים שניאותו לאפשר את מעבר התושבים בכביש באופן חופשי.

התושבים שבתיהם נהרסו הגיבו בזעם וכינו את ההריסה "תקיעת סכין בגב ההתיישבות". "אנחנו עוד לא מצליחים לעכל את מה שקרה כאן הבוקר. בשעה שרבים מתושבי הגבעות כאן מגוייסים למילואים מתחילת המלחמה, מה שיש לאלוף הפיקוד לעשות הוא להקצות מאות שוטרים למסע הרס חסר מעצורים בהתיישבות. טובי אנשינו נלחמים כעת בחזית ורק הלילה נפל חייל מגוש עציון במהלך הקרבות ברצועת עזה. אין מילים לתאר את גודל החרפה. איך אין לאלוף בושה לבצע את הפשע הזה?".

"מסביבנו שוכנים להם מאות בתים לא חוקיים של ערבים שנבנו מתוך מטרה אחת - ליצור תשתית למדינה הפלסטינית בשטח. בהם אלוף הפיקוד לא נוגע, משום שמטרתו הקמת מדינה פלסטינית ביהודה ושומרון ומי שמסכלים את קידום החזון המסוכן שלו הם נקודות ההתיישבות היהודית בחזית", הוסיפו התושבים.

מסביבתו של השר סמוטריץ' נמסר "ההריסה הבוקר בוצעה בניגוד להנחייתו של השר. לאחר הוראת השר שלא לבצע את ההריסה אלוף הפיקוד החליט להגדיר את ההריסה כאירוע עם דחיפות ביטחונית מיידית ובכך עקף את סמכותו של השר כדי לקבל את אישורו של שר הביטחון".

בסביבתו של השר תמהים על כך שלאלוף הפיקוד לא היה דחוף לפנות את הבניה הבלתי חוקית של הבדואים שהייתה באותו מקום בניגוד לחוק בשנים האחרונות כמו גם שהוא לא פועל לעצור את הבניה הערבית שמשתוללת בכל מזרח גוש עציון ובכלל בכל רחבי יו"ש.

מצער שבבוקר כזה קשה ובימים בהם צה"ל עסוק במלחמה אלוף הפיקוד באישור שר הביטחון מסיט כוחות לאכיפה נגד מתיישבים".

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר הגיב "בבוקר קשה זה, כאשר אנו סופרים את נופלינו, כשלוחמינו בעזה והעם מאוחד, בא השר גלנט והורס התיישבות. במקום לעצור ולהרוס את ההשתלטות הבלתי חוקית הפלסטינית על המרחבים, בוחר גלנט לתקוע אצבע בעין למתיישבים והלוחמים. זה המשך הקונספציה והפיכת האוהב לאויב והאויב לאוהב".