השר בצלאל סמוטריץ'
השר בצלאל סמוטריץ'צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' שב ודוחה את הלחץ האמריקני להעברת כספי המסים שישראל גובה עבור הרשות הפלסטינית ואמורים להגיע לרצועת עזה.

בישיבת סיעתו, התייחס השר סמוטריץ' לביקורו של מזכיר המדינה האמריקאי בלינקן, ולדרישה האמריקאי בנושא. "מזכיר המדינה האמריקאי אנתוני בלינקן צפוי להגיע לביקור ואני מברך אותו בברכת ברוכים הבאים לישראל ומודה לו על תמיכתה הגדולה של ארצות הברית ושל הנשיא ביידן בישראל במלחמה. גם בין ידידים ושותפים יש מחלוקות ועלינו לנהל אותם בכבוד".

"שמעתי את דברי מחלקת המדינה האמריקאית ואת דבריו של מזכיר המדינה המבקשים מאיתנו לשחרר את הכספים שעצרנו לרשות הפלסטינית המועברים למשפחות המחבלים ולמחבלים הנאצים בעזה", הוסיף השר ותהה "אני שואל את ידידנו בארה״ב היעלה על הדעת שוושינגטון תעביר מאות מיליוני דולרים מדי חודש לאל קעידה ומשם למתכנני ומבצעי מתקפת הטרור של 9.11 שגרמו לרצח ברוטאלי של אלפי אמריקאים?".

״גם ישראל לא יכולה להסכים להעברת כסף שמגיע לעידוד ותמיכה בטרור שרוצח בדם קר, אונס ומבתר ראשים של נשינו וילדינו. וכל עוד אני שר האוצר שקל לא יעבור לעזה, למחבלים הנאצים שנמצאים שם, גם אם הידידים הטובים שלנו בעולם ילחצו וידרשו", הדגיש סמוטריץ'.

לדבריו, "זו החלטה, זו מדיניות וזה ההיגיון הפשוט והבריא של עם חפץ חיים".

עם תחילת המלחמה הוביל סמוטריץ' החלטה בקבינט המדיני בטחוני בו הוא חבר - המסמיכה אותו שלא להעביר את הכספים המיועדים לעזה לרשות הפלסטינית.

סירובו של השר סמוטריץ׳ להעביר את הכספים הללו לעזה עורר ביקורת מדינית ולחצים בינלאומיים אך הוא עמד על דעתו בנושא.

השר גם התייחס לביקורת הבינלאומית על עידוד הגירה מרצון של תושבי עזה. "שמעתי את הביקורת על עמדתי בעד עידוד הגירה מרצון של תושבי עזה. אני רוצה לתקן את הטעות של מזכיר המדינה, לא מדובר בגירוש תושבים בכפיה או בכוח. מדובר בתוכנית הומניטרית שתסייע למאות אלפי פליטים בעזה החיים בתנאים קשים ביותר ומתחננים לאפשרות לעבור למקום אחר כדי לחיות בכבוד".

"למעלה מ70% מאזרחי ישראל תומכים בפיתרון הזה ואנחנו מחוייבים לקדם אותו. מדוע הקהילה הבינלאומית הדואגת מהמצב בעזה לא מתגייסת ופותחת את שעריה בפני הפליטים? כיצד יכול להיות שמדינות ערב התומכים בהם בונים גדרות תיל כדי לחסום את המעבר של הפליטים שמתחננים לצאת מעזה? אני קורא לארה״ב ולכל הקהילה הבינלאומית להוביל מאמץ הומאניטרי כפי שסייעו לפליטים מסוריה ומאוקראינה וממדינות נוספות כדי לתת פתרון אמיתי למצב", דברי סמוטריץ'.