השר סמוטריץ' עם עמית סגל
השר סמוטריץ' עם עמית סגלצילום: מאיר אליפור

סקר שמתפרסם היום (חמישי) מצביע על תמיכה רחבה מצד אזרחי ישראל לעידוד הגירה מעזה וכן התנגדות נחרצת להקמתה של מדינה פלסטינית.

הסקר נערך על ידי מכון הסקרים דיירקט פולס עבור כנס ריבונות שהתקיים היום בירושלים יחד עם מועצת יש"ע תחת הכותר 'לקחי עזה - קץ לרעיון שתי המדינות' .

על פי הנתונים, 74% מאזרחי ישראל מתנגדים להקמתה של מדינה פלסטינית בשטחי יהודה ושומרון, לעומת 20% בלבד שתומכים בכך.

בנוגע לשאלת עידוד ההגירה מרצון של תושבי עזה, 76% מהנשאלים השיבו כי הם בעד עידוד הגירה לעומת 16% שהביעו את התנגדותם.

עוד נבדק בסקר האם בעקבות אירועי השבעה באוקטובר והמלחמה, תושבי עוטף עזה יוכלו לחזור להתגורר ביישוביהם בביטחון ללא שליטה ביטחונית ישראלית על רצועת עזה.

לדעת 42% מהנשאלים נדרשת שליטה מלאה בכל השטח והתיישבות ללא הגבלה כפי שהיה המצב לפני ההתנתקות. כמו כן, 42% נוספים מהמשיבים על הסקר השיבו כי נדרש לייצר רצועת ביטחון מסביב לעוטף כדי להבטיח חיי שגרה, ושליטה בציר פילדלפי בגבול מצרים בלבד.

בנוסף בדק הסקר את שאלת המעורבות של ארה"ב על הלחימה של ישראל. על פי הסקר, 49% מהנשאלים לשאלה אם השגת הניצחון במלחמה כרוך בחיכוך עם ארה"ב שעשוי לפגוע ביחסיה עם ישראל, האם יש לדבוק במטרות המלחמה או להימנע מהשגתן, השיבו כי יש לדבוק בהשגת הניצחון וכי ביטחון ישראל קודם לכל שיקול אחר.

כחלק מהכנס התקיים ראיון של הפרשן הפוליטי עמית סגל עם שר האוצר בצלאל סמוטריץ' שהתייחס בין ביתר לנתונים על עמדתם של הציבור הישראלי בנוגע לעידוד ההגירה.

לדבריו של השר סמוטריץ', "יש מי שמדמיין שאפשר להפוך אותם לאוהבי ישראל או להנדס שלטון. בלבנון זה לא הצליח, גם באפגניסטן ובעיראק. אם אנחנו לא נשלוט בעזה 2 מיליון איש האלה ינהלו את חייהם, ובגלל שהם שונאי ישראל יהיה שם שלטון טרוריסטי. צריכים לשלוט שם, וכדי לשלוט צבאית צריך להיות שם אזרחית. צבא לא מחזיק בלי אזרחים, כמו שאנחנו רואים במחנה הפליטים ג'נין".

"אני מציע מבט יותר מפוכח. שליטה ישראלית מלאה ברצועה – התיישבות אזרחית כי רק אז צבא מחזיק לאורך זמן. כדי שזה יצליח הדבר הנכון וההומני זה לפתוח את שערי בית הכלא העזתי. יש עכשיו 15 שופטים בהאג של מדינות שדואגות לפלסטינים, אז שיפתחו את שעריהן למי שרוצה לעזוב את עזה. א-סיסי, מצריים מצטיירת כדואגת לעזתים אבל הוא בנה גדר של בית סוהר בינו ובין עזה", אמר השר סמוטריץ'.