רס"ל אברומי בטקס המרגש בכנסת
רס"ל אברומי בטקס המרגש בכנסתצילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

רס"ל אברהם חיים פרידמן (אברומי) עמד היום (ראשון) במרכזו של טקס מרגש במיוחד במשכן הכנסת, והיה לבעל המוגבלות הראשון שמצטרף למשמר הכנסת.

כשהוא מוקף בחבריו ליחידה ולמשמר, בני משפחה ואת כתפו מעטרת דרגת הרס"ל גוייס אברומי, אוטיסט בתפקוד גבוה, באופן רשמי אל יחידת הכלבנים במשמר הכנסת, אחרי שסיים את הסמכתו כמטפל בעלי חיים.

אברומי הגיע לכנסת לפני כשנתיים והועסק במשרת סטודנט כמטפל בכלביית משמר הכנסת לאחר שסיים התנדבות בת שנה ביחידת הכלבים הצה"לית עוקץ. את האהבה העזה לכלבים פיתח בנעוריו כשהתנדב בכלבייה במסגרת בית ספרית.

הבוקר רגע לפני הטקס העיד מפקדו רפ"ק יאיר בשארי, שלאורך כל הדרך הוכיח אברומי את עצמו במסירות רבה למשימה ועל כן הוא נשלח לקורס מקצועי במכללה הלאומית לשוטרים. "החיים הם רצף של מסעות, לפעמים יש צעדים קטנים ולפעמים גדולים, במסע האחרון צעדת צעד אחרי צעד. ועכשיו – לא עוצרים. ממשיכים למסע הבא".

קצין הכנסת ניצב יובל חן התקשה להסתיר את התרגשותו. "ההכרה של משמר הכנסת בחשיבות הגיוון פתחה בפני אברומי את הדלת אבל המהלך של קליטתו היא תוצאה ישירה של הישגיו ואישיותו של אברומי וזה לזכותו. אתה עוד תפתיע את כולנו בהישגים שתגיע אליהם. אתה עשית לנו טוב ואנחנו רק עשינו בחזרה – כדי שתהיה איתנו".

"החלום שלי זה להופיע על מדי א' במסדר כבוד של משמר הכנסת בפני נשיא ארצות הברית כשיבקר בכנסת" אמר אברומי וחתם בתקווה: "אני רוצה להצליח למען המדינה."

שתי אחיותיו ואחיו הקטן של אברומי סיפרו שתמיד היתה לו תשוקה לעבוד לכנסת. "הוא תמיד התעניין בבית המחוקקים והכיר את שמות כל חברי הכנסת, גם מכנסות קודמות. מהרגע שהוא הגיע למשכן היה ברור שזה המקום הנכון עבורו. בכל יום הוא חוזר מהעבודה שמח וגאה".

חנה, אמו של אברומי, הוסיפה: "בני אומר שהוא כלב השמירה של הדמוקרטיה. זה לא סתם משחק מילים. זהו אות כבוד שהחוליות החלשות מוצאות את מקומן בכנסת".

האב אביעד, סיפר כי לאורך תחנות חייו היו מי שניסו לייצר מצגים קשים לגבי אברומי, והוא ניצח לאורך כל הדבר. "בגיל 5 נכנס אברומי לגן תקשורת והודות למאמצים הבלתי פוסקים והטיפול ההדוק של המשפחה התקדם ועשה את הבלתי ייאמן. היום הכנסת היא משפחתו השנייה".