פנחס ולרשטיין, מראשי גוש אמונים, פועל בימים אלה בקיבוצים ובמושבים בדרום שנפגעו קשות במתקפה הרצחנית של חמאס ב-7 באוקטובר.

"אני מחובר אליהם כבר ממבצע 'צוק איתן'. כמו כל אזרחי המדינה, הנשמה שלי נקרעה כשקרה כל האירוע הזה. באופן טבעי מיד התגייסתי לנושא והתחלתי לעבוד בהתנדבות מלאה וכיום גויסתי על ידי משרד הנגב והגליל", הוא מספר על חלקו בסיוע למי שפונו מבתיהם. "צריך לעבור את כולם, לשמוע את המצוקות שלהם ולנסות לחשוב איך קמים מזה. יש פה מעגל אישי של השברים האישיים, יש מעגל של הקהילה, ויש את התשובה הציונית הלאומית שהיא לא בהכרח תואמת למעגים האחרים".

התשובה הציונית מאוד ברורה מבחינתו. "החמאס כבש לנו יישובים ואנחנו מוכרחים להחזיר אותם ובגאון".

הוא גם מסביר את הרציונל העומד מאחורי תשובה זו. "חמאס הוא העמלק של דורנו. הוא קבע שאפשר לתקוף את ישראל וכבש יישובים בארץ ישראל בפעם ראשונה מאז הקמת המדינה. הסיסמה שלו היא 'מהנהר עד הים' - כלומר, חיסול מדינת היהודים. לכן צריך לחסל את חמאס ולחזור ליישובים שנפגעו בעוצמה גדולה יותר".

לדעתו, הציונות הדתית או כל ציבור אחר, לא צריך להגיע כרגע לאזור לשם התיישבות אלא החשיבות והאמירה היא דווקא בחזרת התושבים של האזור לבתיהם. "אנחנו צריכים להיות השטיח ולהגיש להם את כל הסיוע. אני רוצה וחושב שהמדינה צריכה לעשות פי כמה יותר גדול ויותר חזק על אותו מקום"

אחד התפקידים שהוא מנסה לעשות הוא לתרגם את השפה ה'אמונית' גם לבני הקיבוצים והמושבים - כדי להרבות אחדות. "יש שתי שפות דומות, דוסית ועברית. הן לא בהכרח אותו דבר. לפני עשר שנים באיזשהו עימות במכון ון ליר, ניסיתי להסביר את התפיסה האמונית שלנו ואמרתי 'האדם מכפר עזה לדוגמה מבחינתי הוא קדוש'. התנפל עלי אחד מהאנשים שהיו בקהל שהיה וצעק 'אתה לא תקרא לי קדוש'. הוא צדק כי קדוש זה בדוסית. אז אמרתי לו, 'ואם אני אקרא לך חלוץ?' הוא ענה 'חלוץ זה בסדר'. אנחנו צריכים להכיר ולהוקיר, עם כל המחלוקת הפוליטית שהיא קשה וכואבת מאוד, את הזכויות שלהם והם ידעו תמיד להוקיר גם אותנו ולו על הדברים הקטנים ביותר".

"אסור להגיד משפטים כמו 'אמרנו לכם'. זה לא מסייע אלא רק גורם לצד השני להתגונן. את תהליך החשיבה שלהם הם יבצעו לבד, בלי התערבות שלנו. הרי גם אנשים שרצו את טובת עם ישראל בתפיסה הפוכה ממני ורצו לחשוב על פתרון מדיני שהוא אפשרי - הרגישו נבגדים מאוד אחרי הטבח", מדגיש ולרשטיין.

הוא חושב שבענווה ובצניעות, אין צורך להדגיש את החלק של הציונות הדתית במלחמה. "ברור שאנחנו נמצאים משמעותית מתחת לאלונקה אבל לא צריך להתפאר בזה. הצד השני יבחין בכך וידע להעריך זאת. אם אנחנו נתחיל לומר - הם יסבירו את הכל אחרת".

חשוב לו שכולם ידברו כעת בשפה אחת - אחדות. "ברור שעם ישראל מחפש אחדות ומוכן לשלם על כך מחיר ויש מי שמנצלים את זה פוליטית. זו טעות לומר בוא נוביל עכשיו לבחירות ולא נחכה לאחרי המלחמה, כי זה יגרום לקבוצה אחרת להתגונן ולהתנגד. עם ישראל זקוק לכל חלקיו. לא הכל תלוי רק בנו, אבל אנחנו צריכים לעשות את ההשתדלות שלנו".