איילת שקד
איילת שקדצילום: Avshalom Sassoni/Flash90

שרת המשפטים לשעבר, איילת שקד, אומרת כי בתום המלחמה הדבר הנכון וההגון ביותר יהיה הליכה מהירה לבחירות כדי לקבל את אמון העם מחדש.

"אירועי 7 באוקטובר הם המחדל הגדול ביותר מקום המדינה. אחרי סיום המלחמה ראש הממשלה בנימין נתניהו חייב לקבוע בהסכמה מועד לבחירות, כדי למנוע קרע נוסף בעם. מי שיקבל את אמון העם ירכיב ממשלה", אמרה שקד בראיון לעיתון 'מעריב'.

לדבריה, "אין סיכוי ריאלי לשינוי הרכב הממשלה בלי בחירות. קביעת מועד לבחירות תמנע הפגנות המוניות וקרע מחודש בעם. זה המינימום שהממשלה הנוכחית חייבת לעשות"

.

היא סירבה להתייחס לשאלה האם תחזור בעתיד הנראה לעין להיות חלק מהמערכת הפוליטית. "ישראל נמצאת במצב מורכב מאוד. לפעמים אני מסתכלת על המצב בעצב גדול, אבל אני אופטימית מטבעי. יש אנשים נפלאים ורואים את זה בדור הלוחמים והחברה האזרחית. לא אדבר על הפלטפורמה הפוליטית העתידית שלי ולא יודעת אם זה יקרה".

שקד העריכה כי בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג ידחה את תביעתה של דרום אפריקה נגד ישראל. "דרום אפריקה משמשת כזרוע מדינית של חמאס. זה דיון של עולם אנטישמי הפוך. טוב שישראל התייצבה. אין לייחס את הגשת התביעה לאמירות חסרות אחריות של נבחרי ציבור. הם היו עושים את זה גם ככה. להערכתי, התביעה תידחה אם כי עשויים להוציא נגדנו צו הצהרתי בנוסח כללי של הצורך בסיוע הומניטרי נוסף והקפדה על כללי המלחמה, אבל לא עד כדי עצירה מיידית של הלחימה".