מורן סטלה ינאימטה המשפחות

חטופות ששוחררו מהשבי ונציגי משפחות החטופים השתתפו בכנס הכלכלי העולמי בדאבוס, שוויץ, שם נפגשו עם 150 מראשי החברות הגדולות בעולם.

בין המשתתפים, מנכ"ל פייזר אלברט בורלא, מנכ"ל אמזון אנדי ג'סי, מנכ"ל Dell מייקל דל, סגנית נשיא מטא ניקולה מנדלסון, אדם סליפסקי מנכ"ל AWS, מוריס לוי נשיא קבוצת פובליסיס העולמית, נגיד בנק ישראל אמיר ירון, סמנכ"לית הכספים של אלפאבית רות פורת, יוסי ורדי, אייל ולדמן, איתן סטיבה ורבים נוספים.

נילי מרגלית וסטלה ינאי, ששבו מהשבי, סיפרו למשתתפים על החטופים שהשאירו מאחור ועל הצורך להגיע לעסקה שתחזיר אותם הביתה.

כמו כן, רייצ'ל גולדברג פולין שבנה הירש חטוף בעזה כאשר הוא קטוע יד, ביקשה מכל המשתתפים בעלי ההשפעה להפעיל את קשריהם בעולם על מנת לקדם עסקה.

מרגלית, שנחטפה מביתה בקיבוץ ניר עוז ושוחררה מהשבי, אמרה במפגש, "כשנחטפתי, נלקחתי ישר לתוך מנהרה תת קרקעית שם הוחזקתי 55 ימים עד ששוחררתי. אבל רוב האנשים שהייתי איתם במנהרות, עדיין מוחזקים בעומקי המנהרות והם מפוחדים ופצועים".

היא סיפרה, "במקצועי אני אחות בחדר מיון ילדים, והבנתי שגם שם אני חייבת לעזור ולטפל בסובבים אותי. אבל בלי אספקה רפואית זו משימה כמעט בלתי אפשרית. בנוסף לפציעות ולחולי, אין מספיק אוויר לנשימה, אין מספיק אוכל ואין היגיינה בסיסית. הגוף כל-כך חלש שכל מחלה יכולה להרוג אותך. דמיינו איך זה לגבר בן 80, בעל מחלת לב, שלא שומע ורואה טוב וישן על מזרון".

מרגלית פנתה לנוכחים, "אני עומדת כאן לפניכם היום בשביל להעיד על הגיהינום שחוויתי. אני כאן להשמיע את קולם, דברו וספרו את הסיפור שלהם וודאו שאתם עושים כל שביכולתכם כדי לקדם את שחרורם. החטופים יכולים למות כל יום! כל שעה היא מסוכנת עבורם".

סטלה ינאי, שנחטפה ממסיבת הנובה ברעים ושוחררה מהשבי, הוסיפה, "ב-7 באוקטובר נחטפתי מפסטיבל המוזיקה 'נובה' ובאותו רגע, איבדתי הכל, שליטה על החיים שלי, החופש שלי, הזהות שלי, העצמי שלי. אנחנו לא יכולים לקבל את האפשרות להיחטף לשבי מפסטיבל מוזיקה ולא לחזור ממנו כאפשרות נורמלית. כי אם לא כל החטופים יחזרו, כל אזרח בעולם צריך מעתה לפחד ללכת לרקוד בפסטיבלים!"

"אני השתחררתי, אבל הבטחתי לחברים שהשארתי מאחור בשבי, שאעשה כל שביכולתי כדי להחזיר אותם. לצערי, אמש קיבלתי הודעה על רציחתם של שניים מחבריי שם, חברים שהייתי איתם ביחד בימים החשוכים בעזה. הטרוריסטים צופים בטלוויזיה מה שאומר שלכל מה שקורה בעולם יש השפעה מיידית על חיי היומיום של החטופים, ולכן אני פונה אליכם, אני מאמינה שאתם יכולים ללחוץ ולהוביל לסיום הסבל הזה".

נועם פרי, בתו של חיים פרי שנחטף מביתו בקיבוץ ניר עוז ועדיין מוחזק בשבי, קראה, "אסור לנו להתייחס לאירועי ה7 באוקטובר כאל אירוע עבר, כי זה עדיין קורה ולא נגמר! 136 אנשים עדיין מוחזקים בשבי בתנאים איומים, חלקם עוברים אונס ותקיפה מינית על בסיס יומי ויש לנו עדויות לכך".

"לפני 4 שבועות שוחרר סרטון על ידי חמאס בו רואים את אבא שלי אבל היום אני לא יודעת אם הוא עדיין בחיים. אנו שומעים על מהלכים לקראת עסקה פוטנציאלית המובלת על ידי קטאר וארה"ב, זה המאני טיים ואסור לפספס זאת. אנחנו צריכים את האנשים המשפיעים בעולם, בעלי הכוח".

"נסו לדמיין שזה האבא שלכם או הבת שלכם שנגררים מחדר השינה שלהם על ידי מחבלים ומוחזקים במנהרות בעזה כבר 103 ימים. מה הייתם עושים כדי להציל אותם? חטיפה ברברית של חמאס, עינויים ואונס של אזרחים חפים מפשע, הם מכשול להתקדמות ואם לא ננצח זאת ברמה העולמית, חמאס ייקח את האנושות כולה מאות שנים אחורה".

שגרירת ישראל לאו"ם בז'נבה, מירב אילון שחר, "מחבלי החמאס מחזיקים עדיין ב-136 חטופים ואנו פועלים בכל דרך אפשרית להחזרתם המיידית הביתה. כינוס דאבוס הוא הזדמנות לגייס ראשי חברות בינלאומיות להפעיל לחץ נוסף לשחרור כל החטופים".

אייל ולדמן, יזם ואיש עסקים ישראלי שבתו דניאל יחד עם בן זוגה נועם נרצחו במסיבה ברעים, אמר כי "החשיבות העליונה עבור ישראל היא להשיב את כל החטופים והיא עושה זאת על ידי משא ומתן אותו אנחנו מנהלים עם צדדים שלישיים ועם מספר צדדים ומדינות. כידוע בעולם העסקים, שיחות על משא ומתן טוב הן קשות מאוד וידועות במצב של הפסד-הפסד, מצב בו שני הצדדים מרגישים שהשאירו משהו על השולחן. אך לא משנה כמה כואב יהיה המחיר, אין מחיר לחייהם של החטופים בעזה, כואב ככל שיהיה, אנחנו חייבים לשאוף לעסקה עם משא ומתן".