יובל אלבשן
יובל אלבשןצילום: Erik Marmor/Flash90

פרופ' יובל אלבשן, דיקן הקמפוסים הרב־תרבותיים בקריה האקדמית אונו, התייחס בראיון לכתב 'מקור ראשון' מיכאל טוכפלד לשינויים שהתרחשו בציבור החרדי ביחס לצבא מאז השבעה באוקטובר.

"הם הרגישו שהם לא יכולים להיות קרובים אלינו אבל לא לקחת חלק בקרב כשאנחנו מדממים", פתח אלבשן את הראיון.

על השינוי ביחס לצבא אמר כי "קשה להתעלם מהרוח החדשה המפעמת במחנה כלפי הצבא, שלפיה לא ניתן יהיה עוד לעשות דמוניזציה לצה"ל. גם החרדים חוו את ההלם של כולנו. המנהיגות הפוליטית שלהם, כמו שלנו, עדיין לא קולטת, וחושבת שהכול יעבור".

"נכון שיש כאלה שמקטינים ומבטלים את התופעות שראינו אחרי 7 באוקטובר", הוסיף והסביר כי "יש עיתונאים שחשוב להם להדגיש שהמספר הוא קטן, והנציגות הפוליטית החרדית מצידה מנצלת את ההתגייסות המסוימת כדי לדחות את הביקורת המוצדקת עליה. הם החליטו לשנות כיוון לא כדי לתקוע אצבע בעין של מישהו, אלא מכיוון שהרגישו שהם לא יכולים להיות קרובים אלינו אבל לא לקחת חלק בקרב כשאנחנו מדממים".

על המודל הייחודי שיאפשר לגייס חרדים הציע פרופ' אלבשן, "אני מציע שגם כאן נפתח סוג של צבא לחרדים, שיעבוד בהתאמה לאורח החיים שלהם. למשל לא יהיו שם נשים, או יהיה אפשר ללמוד חצי יום ולשמור חצי יום, וכך לקחת חלק במלחמות ובביטחון השוטף. זה אמור להתאים לאורח החיים שלהם, כך שאיש לא יוכל לטעון שאם שולחים את הילד לצבא מסתכנים שהוא לא יחזור חרדי".