הרצוג בהצהרה
הרצוג בהצהרהצילום: עמוס בן גרשום\לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג פרסם (שלישי) הודעה בעקבות האסון בעזה בו נהרגו 21 לוחמי מילואים.

"בוקר קשה מנשוא, בו עוד ועוד שמות של טובי בנינו – מגש הכסף במלוא מובן המילה – מתווספים למצבת הגבורה, במלחמה שאין צודקת ממנה", כתב הרצוג.

"מאחורי כל שם נמצאת משפחה שעולמה חרב עליה באחת, משפחה שאנו מאמצים אל ליבנו ביגון ובכאב, ובה בעת בגאווה - על גבורת הדור, על השליחות והרעות, על הדבקות במטרה ועל אהבת העם והמולדת", הוסיף.

"הקרבות העזים מתקיימים במרחב מאתגר ביותר, ואנחנו מחזקים את חיילי צה"ל וכוחות הביטחון שפועלים בנחישות אינסופית למימוש מטרות הלחימה. בשם העם כולו אני מנחם את המשפחות ומתפלל לרפואת הפצועים. גם בבוקר העצוב והקשה הזה אנחנו חזקים וזוכרים שביחד ננצח", דברי נשיא המדינה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "אתמול חווינו את אחד הימים הקשים ביותר מאז פרוץ המלחמה. אני מבקש לחזק את המשפחות היקרות של לוחמינו הגיבורים שנפלו בשדה הקרב. אני יודע שעבור המשפחות הללו, חייהן ישתנו לעד. אני דואב על חיילינו הגיבורים שנפלו. אני מחבק את המשפחות בשעת יגונן וכולנו מתפללים לשלום פצועינו".

"צה"ל פתח בבדיקה של האסון. אנחנו חייבים להפיק את הלקחים הנדרשים ולעשות הכל כדי לשמור על חיי לוחמינו. בשם גיבורינו, למען חיינו, אנחנו לא נפסיק להילחם עד לניצחון המוחלט", דברי נתניהו.

יו"ר מפלגת הציונות הדתית, שר האוצר בצלאל סמוטריץ', הגיב: "בשורות קורעות לב הבוקר. תנחומים מעומק הלב למשפחות הגיבורים, עם ישראל כולו מחבק אתכם בלב שבור ודואב. המחויבות שלנו היא שנפילת הבנים לא תהיה לשווא".

"הגיבורים הללו הם עמוד האש לפני המחנה שמורים לנו את הדרך להמשך המערכה המוסרית של עם ישראל, עד שננצח את פני הרוע, עד שנגדע את החושך. יהי זכר הנופלים ברוך", דברי סמוטריץ'.

שר הביטחון יואב גלנט כתב: "בבוקר הקשה והכואב בו בשורת האיוב מגיעה לבתים רבים בישראל, לב כולנו עם המשפחות היקרות בשעתן הקשה מכל. זו מלחמה שתקבע את עתיד ישראל בעשרות השנים הבאות - נפילת הלוחמים היא ציווי להשגת מטרות המלחמה. שולח תנחומים מעומק ליבי למשפחות חללי המערכה ואיחולי החלמה לפצועים".

השר בני גנץ, חבר קבינט המלחמה הגיב: "זהו בוקר קשה לכל עם ישראל, עם היוודע האסון הנורא שאירע אתמול בדרום הרצועה. אני מבקש לחזק ולשלוח תנחומים מעומק הלב למשפחות הנופלים ולאחל החלמה לפצועים".

"בבוקר הקשה הזה עלינו להיות מאוחדים, לזכור את המחיר הכבד שאנו נאלצים לשלם על המלחמה הצודקת כל כך ואת המטרה הנעלה עליה נפלו גיבורינו - להבטיח את עתידנו, להשיב את בנותינו ובנינו ולדאוג לנצח ישראל. במיוחד היום, אנו שולחים חיזוק לכל חיילי צה"ל ומפקדיו. כולנו מאחוריכם", הוסיף.

השר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני אבי דיכטר: "יש תאריכים קשים שחוזרים על עצמם באופן מצמרר: 21 לוחמי צה"ל נהרגו אתמול, 22 בינואר 2023, בעזה, מפיצוץ בלתי מבוקר של מטעני נפץ שהניחו כדי להרוס מבנים ולבסס את רצועת הביטחון לאורך עוטף עזה. לוחמי מילואים ברובם, שהותירו משפחות שלמות ללא אבא ומדינה שלמה המומה וכואבת".

"ב-21 בינואר 1995, נרצחו 22 חיילים הי"ד, בפיגוע מחבלים מתאבדים שהגיעו מעזה לצומת בית ליד. הכאב העצום לא יעצור את הלוחמים שלנו בעזה עד שישיגו את יעדי המלחמה ויביאו להחזרת החטופים משם. ליבנו עם המשפחות ותפילתנו להחלמת הפצועים. עם ישראל חי", כתב דיכטר.

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, הגיב: "בוקר קשה וכואב, הלב שבור ומרוסק, שולח תנחומים וחיבוק ענק למשפחות. דווקא עכשיו ברור יותר מתמיד - את המלחמה אסור להפסיק, את הלחימה אסור לצמצם. חייבים להמשיך להכניע, לרסק ולכסח את האויב הנאצי בעזה, בכל הכוח. דמם של מאות מטובי בנינו הלוחמים הי"ד לא נשפך לשווא, הלוואי שנהיה ראויים להם ונקיים את צוואתם שנכתבה בדם - ריסוק ומיטוט החמאס והחזרת כל החטופים. יהי זכרם ברוך".

יושב-ראש הכנסת אמיר אוחנה כתב: "בוקר קשה מאוד בו עם ישראל קם לבשורה המפלחת את הלב, עם נפילתם של רבים מלוחמיו האמיצים, גיבורי ישראל, בשליחותם על הגנת המולדת. בשם הכנסת אני מבקש לשלוח תנחומים מעומק הלב למשפחות הנופלים. כל אחד מהם הוא עולם ומלואו של משפחות, תקוות וחלומות שנגדעו בטרם עת. כולנו מייחלים ומתפללים להחלמה מהירה ורפואת הגוף והנפש השלמה של הפצועים. למען הנופלים, למען הפצועים, למען החטופים, למען כולם — עלינו להמשיך לעמוד יחד זה לצד זה, כתף לצד כתף".

ח"כ מתן כהנא הגיב: "צה"ל חזק מאוד. חיילינו נלחמים בגבורה. גם בימים קשים עלינו לזכור עבור מה אנחנו נלחמים. נמשיך עד שנמוטט את שלטון החמאס ונחזיר את החטופים הביתה. יחד עם כל אזרחי ישראל, משתתף בצער משפחות הנופלים ומתפלל לרפואת הפצועים. יחד ננצח".

דובר צה"ל התיר לפרסום הבוקר (שלישי) כי 21 לוחמי מילואים נפלו בשתי תקריות קשות במרכז רצועת עזה. עד כה הותרו לפרסום שמותיהם של 10 מהם: רס"ם (מיל') מתן לזר, בן 32 מחיפה, רס"ל (מיל') הדר קפלוק, בן 23 ממבוא ביתר, רס"ם (מיל') סרגיי גונטמכר, בן 37 מרמת גן, רס"ל (מיל') אלקנה יהודה ספז, בן 25 מקריית ארבע, רס"ל (מיל') יובל לופס, בן 27 מאלון שבות, רס"ר (מיל') יואב לוי, בן 29 מיהוד-מונוסון, רס"ל (מיל') ניקולס ברגר, בן 22 מירושלים, רס"ל (מיל') סדריק גרין, בן 23 מתל אביב-יפו, רס"ם (מיל') רפאל אליאס מושיוף, בן 33 מפרדס חנה-כרכור ורס"ם (מיל') ברק חיים בן ואליד, בן 33 מראשון לציון.