אנדז'יי דודה
אנדז'יי דודהצילום: רויטרס

ההתנגשות בין נשיא פולין לממשלה החדשה מגיעה לשיא.

שבועיים לאחר ששני חברי פרלמנט ממפלגת האופוזיציה הלאומנית "חוק וצדק", מריוש קמינסקי ומאצ'יי וואסיק, נעצרו כאשר יצאו מארמון הנשיאות בוורשה, הודיע היום (שלישי) נשיא פולין אנדז'יי דודה כי החליט להעניק להם חנינה למרות המלצת התובע הכללי שלא לעשות זאת.

קמינסקי וואסיק הורשעו בשנת 2007 בניצול לרעה של סמכותם לאחר שעמדו בראש המשרד למאבק בשחיתות בפולין. בשנת 2015 העניק הנשיא דודה, שהיה בעצמו חבר במפלגת "חוק וצדק", חנינה לשני חברי הפרלמנט ממפלגתו לשעבר.

אלא שבית המשפט העליון בפולין קבע כי החנינה אינה חוקית מאחר והיא ניתנה לפני הרשעתם הסופית של קמינסקי וואסיק, ובחודש דצמבר האחרון גזר עליהם שנתיים מאסר בפועל.

שני חברי הפרלמנט סירבו להתייצב לעונש המאסר, ובתאריך 9 בינואר לקחו חלק בטקס בארמון הנשיאות בוורשה, בהזמנתו של דודה. כאשר יצאו מארמון הנשיאות הם נעצרו על ידי המשטרה המקומית, צעד שהביא להפגנות סוערות ומחאות מצד תומכי האופוזיציה.

התקשורת בפולין דיווחה כי זמן קצר לאחר מעצרם פתחו השניים בשביתת רעב, וקמינסקי אף הובהל לבית חולים לאחר צניחה ברמת הסוכר בדם.

ביום שלישי הודיע הנשיא דודה כי החליט להעניק שוב חנינה לקמינסקי וואסיק, למרות המלצת התובע הכללי של פולין שלא לעשות זאת, לאחר שבחן את הראיות שעומדות נגדם.

"הוצא צו זכות החנינה. האדונים זוכים לחנינה. אני קורא לכם להמשיך מיד את ההליכים עם המקרה, לבצע לאלתר את הוראת הנשיא ולשחרר מיד את האדונים, במיוחד את מריוש קמינסקי לאור בריאותו", הודיע הנשיא דודה.

החלטתו זכתה לביקורת חריפה מצד חברי הקואליציה בפולין. מרצ'ין בוסצקי, חבר מפלגת "הקואליציה האזרחית", אמר כי "הנשיא עומד נגד החוק והמדינה, ובצדם של פושעים שהשתמשו בשירותים המודיעין הסודיים כדי לרדוף יריבים".