במבוא חורון מוטרדים מאוד מהחלטת הצבא לאשר לכ-350 פועלים ערבים להיכנס לעבודה בתחומי הישוב, מרחק קצר ממוסדות חינוך, על אף החשש הגובר מאז השבעה באוקטובר.

תושב היישוב, חבר מליאת מועצת בנימין, משה צוברי, לוקח אותנו לסיור המבהיר היטב את מקור חששם של התושבים.

בשערי הישוב מציג צוברי את הכניסה למקום שהופכת בשעות הבוקר את הישוב לנתון במעין מצור כאשר החשש גובר לנוכח העובדה שגדר הביטחון שהוקמה סביב הישוב עדיין לא הושלמה, "ובכל זאת הצבא מאפשר לפועלים פלשתינים להיכנס באין מפריע", אומר צוברי המצביע מוקדי הסכנה.

הוא מצביע על נקודות בהן גדר היישוב פרוצה וטוען כי בעלי המפעלים שבאזור התעשייה זקוקים לידיים הפלשתיניות העובדות ולדבריו השיקול הכלכלי שלהם והחשש מקריסה מתנגשים בפן הביטחוני של הישוב.

הדאגה היא שכמו שהתברר בעוטף עזה, הפן הכלכלי יתגבר על הפן הביטחוני. "הצבא, לצערנו, לא נותן לנו מענה למרות שהוא יודע על כך. הגדר כאן פרוצה אחרי שמספר ימים היא הייתה סגורה. היום כל מי שרוצה נכנס בכניסה הזו ובתוך שתיים או שלוש דקות הוא יכול להיות במרכז הישוב ולבצע שם נזקים".

הדאגה, אומר צוברי, גוברת לנוכח דבריו של האוגדונר בסיור פרידה שערך ובו קבע כי אין שאלה אם יהיה פיגוע אלא רק מתי יהיה הפיגוע.

"הייתה לנו פגישה עם אלוף פיקוד מרכז, יהודה פוקס, הוא אמר בצורה הכי גלויה שאם לפני השבעה באוקטובר הייתי אומר שמצב מסוים לא ייתכן, היום אני אומר שחייבים להיערך לכל תרחיש שתגידו", אומר צוברי ושואל מדוע הצבא אינו דואג לביטחון התושבים ומספר על פועל פלשתיני שנתפס כשהוא מתצפת ועורך רישומים סביב הישוב. הפועל נתפס על ידי המשטרה אבל לא ידוע מה עלה בגורל חקירתו.

חבר הכנסת צבי סוכות, יו"ר ועדת המשנה העוסקת בישובים ביהודה ושומרון, ביקר במקום ושוחח עם צברי שהציג בפניו את הדברים.

"הפכנו לישוב בהסגר", אומר צוברי לסוכות ומציג בפניו את הגדר שנבנתה אחרי השבעה באוקטובר לנוכח האיום שגבר מאז אירועי הטבח, אך מנגד גם את הפרצה שנפרצה בגדר זו על מנת להכניס פועלים פלשתינים לאזור התעשייה של הישוב, וזאת בניגוד ל"החלטה שקיבלנו ברוב של תשעים אחוז מתושבי הישוב שאין הכנסת פעלים פלשתינים".

המציאות הזו, קובע סוכות, בלתי נסבלת. "המצב שבו בשונה מכל הארץ אלוף הפיקוד מחליט לא רק שאפשר להכניס פועלים, אלא שהוא גם מכריח אתכם כישוב בניגוד לעמדתכם, להכניס פלשתינים. זו בושה וחרפה ונפעל כדי לתקן את זה".

צוברי מספר לסוכות על שיחה עם קצין הגמ"ר בה נאמר לו שהצבא בנה את הגדר, והעובדה שבעלי עסקים פרצו את הגדר אינה בעיה של הצבא. סוכות תוהה מי אמור לבדוק את 350 הפועלים הנכנסים לישוב מדי יום. צוברי סיפר שהבדיקה הראשונית אמורה להתבצע במחסום הצבאי שמחוץ לישוב ובנוסף אמורה להיות בדיקה בשער הישוב על ידי חיילי הגמ"ר, אך המציאות בה מספר גבוה כל כך של פועלים מתדפקים על דלתי הישוב גורמת לעיכובים רבים ולמעשה לחסימת שערי הישוב.

הפיקוח על נהלי האבטחה במפעלים אמור להתבצע בידי אנשי אבטחה של המפעלים עצמם לבד מפיקוח של הרבש"ץ, אך המשימות הביטחוניות המונחות לפתחו רבות ואין באפשרותו להבטיח את הפיקוח ההדוק הנדרש לכך. "מדובר בעניין של ביטחון ולכן אנחנו לא יכולים להסתפק בפחות ממאה אחוז משרה", אומר צוברי התוהה מדוע בתוך הקו הירוק נאסרה הכנסת פועלים פלשתינים לכלל ענפי העבדה ובישובים כמו הישוב שלו הצבא מחייב את הכנסתם.

סוכות מסכם את הביקור ומציין גם הוא את האבסורד בו במודיעין הסמוכה נאסרה כניסת פועלים, בעוד במבוא חורון החליט אלוף הפיקוד גם לחייב את הישוב להכניס פועלים וגם לדאוג לאבטחה סביבם. "הדבר הזה בלתי מתקבל על הדעת. לא יתכן שאנשים ביהודה ושומרון יהיו סוג ב'. לא ניתן לזה לקרות".