רם בן ברק ויאיר לפיד
רם בן ברק ויאיר לפידצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חברי ועידת יש עתיד קיבלו הודעה כי במהלך חודש מרץ תתכנס ועידת המפלגה השנתית. במסגרת הועידה ידונו בנושאים שעל סדר היום ותתקיים הצבעה על בחירת יושב ראש המפלגה.

מדובר בוועידה השנייה של יש עתיד, הנערכת שנתיים אחרי הכינוס הראשון בו לא התמודד איש מול היו"ר יאיר לפיד העומד בראש המפלגה מאז היווסדה לפני 12 שנים.

בהודעה נאמר כי "חברי ועידה, העומדים בכל הקריטריונים יכולים להגיש את מועמדותם לבחירה עפ"י התקנון עד 28.2.24. הקריטריונים ליו"ר המפלגה, על פי התקנון: 1. כשיר להיות ראש ממשלה על פי החוק. 2. הינו חבר מפלגה לפחות שלוש שנים רצופות לפני מועד הבחירות לראשות המפלגה. 3. לא הורשע בעבירה שיש עימה קלון ולא הוחלט להעמידו לדין בעבירה שיש עימה קלון".

מי שהכריז לפני כחצי שנה על כוונתו להתמודד מול לפיד על הנהגת המפלגה היה ח"כ רם בן ברק שטען כי "לפיד נמצא הרבה זמן בתפקיד יש לי ניסיון בתחומים שבהם לו יש פחות. אולי הגיע הזמן למשהו חדש". עם זאת הודה כי "סיכויי לנצח את לפיד אינם גבוהים".

שעות אחרי ההצהרה על ההתמודדות פרסם בן ברק פוסט בפייסבוק שכלל הבהרה. "לא הודעתי, נשאלתי, אמרתי שכשיהיו פריימריז אני אתמודד, הפריימריז יהיו בעוד שלוש שנים וקצת. לפיד נבחר בדצמבר לארבע שנים, זאת אומרת שיש לנו למעלה משלוש שנים עד לפריימריז. אמרתי שכשיהיה אני אתמודד כי אני חושב שלא יהיה מועמד אחד ויחיד".

עוד הבהיר, "אני מאמין, ותמיד האמנתי, ביאיר לפיד (בזכותו הצטרפתי לפוליטיקה) וכל רצוני היה שיהיה ראש הממשלה הבא. 'כרגע כל רצוני שיוביל את האופוזיציה אל מול מה שמסתמן כפגיעה אנושה בדמוקרטיה הישראלית, ואני אמשיך לתמוך בו, ולעמוד לצידו במאמץ החשוב כל כך לשמור על הדמוקרטיה הישראלית. הוא יעשה את זה באותה נחישות וכשרון שפעל בזמן שהיה ראש הממשלה, והוביל את ישראל להצלחות באירועים ביטחוניים וכלכליים קשים".