סגן במיל' מתן ויזל, מיוזמי 'מחאת המילואימניקים', מספר בשיחה עם ערוץ 7 על הקריאה הרחבה שלו לניצחון מוחלט במלחמה וגביית המחיר מחמאס ומכל מחבל שייצא לפגע בישראל.

ויזל מסביר על הבעייתיות שהוא חווה ברמת ההחלטות בשטח במהלך הלחימה, שגורמות לטענתו לנפגעים בקרב כוחותינו. "במרחבים שאני נלחמתי בהם אין כרגע כוחות צבא. אם אנחנו לא אוחזים בשטח לאורך זמן, מחבלים יוצאים ממנהרות ותוקפים את כוחותינו. סיפר לי חבר שהוא היה באירוע שבו נהרג חייל בשטח שאנחנו נמצאים בו חודשים ארוכים. היו בטוחים שהשטח מטוהר, ואנחנו עדים לזה שחמאס מחזיר את השליטה שלו בשטח, לאור העזיבה שלנו את המקום".

"אנחנו אומרים דבר פשוט - אנחנו רוצים לנצח את המלחמה", מבהיר ויזל. "כדי לנצח, בשלב הכי בסיסי אתה צריך להחזיק שליטה צבאית במרחב. כל עוד אתה לא מחזיק שליטה צבאית, אין מה לדבר בכלל על הישגים או ניצחון. הדבר השני שאנחנו דורשים הוא גביית מחיר טריטוריאלי מהאויב. כל מחבל בכל רחבי המזרח התיכון צריך לדעת שאם הוא יוצא משטח כדי לרצוח יהודים, השטח הזה לא יהיה יותר בבעלותו. הדבר הזה ייצור הרתעה. העם יכול להגיע לניצחון, וכל מחבל חמאס צריך לדעת שאנחנו ניצחנו".

לדבריו, "במהלך הקרבות נפגשתי עם חברים, ואנחנו עדים לתופעה בה הצבא מסכן אותנו בגלל אזרחים של האויב. האזרחים האלה נמצאים במחסות של אונר"א יחד עם מחבלי חמאס. אותם מחבלים יודעים שאם הם יצאו עם נשק אנחנו נהרוג אותם. אז הם מחביאים את הנשק לפני שהם יוצאים להתקפה בבתים בסביבה. בלילה הם ישנים בבתי המחסות, ביום יוצאים ותוקפים את כוחותינו, וחוזרים בחזרה לאותם בתי מחסות. בגלל שאנחנו יודעים על האזרחים שנמצאים עם אותם מחבלים - אנחנו נמנעים מלבצע פעולות צבאיות של קרב".

ויזל מסביר היכן הוא נפגש באופן אישי עם התופעה: "הגדוד שלי נכנס לקרב במרחב דארג' תופח, ונמנענו מלבצע ריכוך ארטילרי בטענה שיש 'מרחבי אוכלוסייה'. המחבלים מתחבאים בתוך המרחבים האלה ויוצאים כשנוח להם. אנחנו לא יכולים לבצע ירי לעברם בגלל שאנחנו תקועים עדיין בתפיסות מוסריות של התקופה שלפני הטבח. אנחנו לא מבינים שאנחנו נלחמים מול קולקטיב".

"בכל בית שאני נכנס בעזה יש שני דברים: אני רואה מפת ארץ ישראל ותמונה מאוד יפה של ירושלים. המטרות שלהם מאוד ברורות. הם רוצים להרוג אותנו והם גאים בטבח ה-7 לאוקטובר. אנחנו צריכים לשנות תודעה, ולהבין שאנחנו נלחמים נגד קולקטיב, וכדי לנצח אותו המחיר היחיד שהוא מבין זה שטח. צריך שכל אדם שתוקף את ישראל יבין שזה לא ישתלם לו כי כשהוא מפסיד, הוא מאבד שטח. שאל אותי כתב ברשת זרה איך נדע שניצחנו, אז המדד הוא שכל מחבל חמאס יגיד שישראל ניצחה".

בהמשך השיחה טוען ויזל כי צעדת הניצחון מאגדת אנשים מגווני הקשת הפוליטית, כולל משפחות החטופים. "נמצאים איתנו משפחות החטופים, תומכים איתנו במאבק והולכים איתנו ברגל. כולנו יודעים שהדבר היחיד שמשחרר חטופים זה לחץ צבאי חזק על חמאס. זה הדבר היחיד שיחזיר את החטופים הביתה בשלום".

לסיום מתייחס ויזל למחאה נוספת של מילואימניקים שמתקיימת בימים אלו וקוראת להליכה לבחירות. "אני לא מצטרף לקריאה הזו. אני חושב שכרגע צריך לנצח את המלחמה. שם דעת הקהל צריכה ללחוץ על הממשלה. טבחו בנו בשביעי לאוקטובר, אנסו לנו את הילדות, ואנחנו צריכים הכרעה במלחמה. כדי לעשות הכרעה במלחמה הזו צריך שלא יהיה יותר חמאס ברצועת עזה. צועדים איתנו פה אנשים מכל גווני הקשת. ימנים ושמאלנים, דתיים וחילוניים, אנשים שקמו בבוקר וצועדים איתנו. אנחנו נתכנס ביום חמישי קואליציה רחבה של ארגונים שתדרוש מהממשלה לנצח את המלחמה הזו, אנחנו נהיה שם".

לחצו כאן לתמיכה בעצרת הניצחון של 'מאהל המילואימניקים'