ביקור הרמטכ"ל ברצועת עזהדובר צה"ל

הרמטכ"ל סיים הערב (שלישי) הערכת מצב עם כוחות צה"ל ברצועת עזה, ולאחר מכן התייחס לתרגיל שהתקיים באיו"ש אתמול.

"צה"ל נלחם בכל הזירות, וביהודה ושומרון מתמודדים הכוחות מול טרור אכזרי בסביבה מורכבת. התרגיל שבוצע אתמול נועד להכין את הכוחות להתמודד עם מגוון רחב של תרחישים, במטרה לשפר את מוכנותם", פתח הלוי את דבריו.

הוא הבהיר, "עם זאת, התרחיש המדובר לא היה צריך להיות מתורגל וזוהי שגיאה. אנחנו נתחקר ונלמד, ואנו מצטערים בפני כל מי שנפגע מכך".

לסיום אמר, "כוחות צה"ל בפיקוד המרכז, בפיקודו של האלוף יהודה פוקס, עושים מסביב לשעון ותוך סיכון חיים לביטחון התושבים. נמשיך לעשות יחד למען ביטחון אזרחי מדינת ישראל".

אמש תרגלה אוגדת יהודה ושומרון כאמור תרחיש של חטיפת פלסטיני על ידי יהודים, כתגובה לרצח תינוקת בפיגוע אבנים ליד קדומים שבשומרון.

מפקד פיקוד המרכז, האלוף יהודה פוקס, נכח בשטח ופיקח על התרגיל. התרגיל דימה חטיפת ערבי מהכפר פונדוק בידי שני יהודים לישוב רמת גלעד בשומרון. חיילים שדימו את המתנחלים לבשו וסט צהוב עליו נכתב "בימוי אויב", והם "נעצרו" על ידי כוחות החטיבה היהודית בשב"כ ויחידת דובדבן.

בעקבות הסערה במערכת הפוליטית והמחאה של ראשי הרשויות ביו"ש הגיב דובר צה"ל ומסר כי "במהלך תרגיל רחב באוגדת איו"ש לשיפור מוכנות האוגדה וההגנה במרחב לשמירה על ביטחון התושבים, תורגלו למעלה ממאה תרחישים שונים ובהם תרחישי קיצון".

"צה"ל לא תירגל תרחישים המדמים מתיישבים כאויב, והסימון בוסטים המדוברים אשר מטרתם להפריד בין מתורגל למתרגל הינה כחלק משגרת הבטיחות התרגילית. במקרה הנוכחי טעות היה לסמנם בכיתוב שכזה ואנו מצרים על כך. לצה"ל קשר הדוק עם ההתיישבות, והוא פועל להגנתם מסביב לשעון ובשיתוף פעולה", נמסר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב בהתייחסות לתרגיל, "התרחיש הפיקטיבי הזה מנותק מהמציאות, לא ראוי ועושה עוול לציבור שלם ויקר של המתיישבים בזמן שרבים מהם נלחמים בחירוף נפש ואף נופלים למען הגנת ישראל".

עוד הוסיף, "איני מוכן לקבל אטימות לב כזאת כלפי אחינו ואחיותינו ביהודה ושומרון".