יוסי דגן
יוסי דגןצילום: נעמה שטרן

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן התראיין הבוקר (שלישי) לגלי צה"ל בעקבות הדברים שנשא אתמול אלוף פיקוד המרכז היוצא, יהודה פוקס, בטקס חילופי מפקדים ובמהלך הדיון התפתח עימות סוער בינו לבין המגיש ספי עובדיה.

"לאלוף פוקס יש זכויות רבות בהגנה על המולדת לאורך שנים ולא ניקח אותם ממנו", אמר דגן בפתח דבריו, "יש לי מחלוקות עוד לפני השבעה באוקטובר על קונספציות ביטחוניות שהובילו להרבה פיגועים בשטח וגם וויכוחים רבים גם אחרי ה-7.10. אבל חובה לשמור על כבודו כאלוף בצה"ל".

דגן הוסיף: "יחד עם זאת הדברים חייבים להיאמר: הנאום אתמול היה נאום מאכזב. הוא היה נאום פוגעני ומעליב, בעיקר משתי סיבות: קודם כל, כפי שכתב יפה אתמול עמית סגל, זה לא מקובל שדובר צה"ל מונע מתא"ל עופר וינטר להגיע לכנס שהוא לבוש אזרחי, מחשש שהוא ידבר דיבורים פוליטיים ופה דובר צה"ל בעצמו מדברר נאום פוליטי לחלוטין של קצין בעודו לובש מדים".

דגן הגדיר את נאום האלוף פוקס כנאום פוליטי מאכזב: "אם אנחנו עושים זום אאוט על הנאום הפוליטי הזה, אנחנו רואים שני דברים: לחזק את ה'רשות הפלשתינית' כאילו אנחנו ב-6.10, ולזרוק בוץ על למעלה מחצי מיליון תושבים נאמנים של מדינת ישראל. הוא תקף בפירוש את ההתיישבות בצורה מאוד מאוד בוטה".

"בכל הכבוד, יש פה שקר מאוד גדול, משום שגם לפי נתוני מחוז ש"י וגם לפי נתוני פיקוד מרכז עצמם שהודלפו לפני מספר חודשים - יש ירידה דרמטית במה שמכונה 'פשיעה לאומנית'. ראש השב"כ אמר את זה בעצמו בפורום בפני מאה איש כשפוקס ישב על ידו יחד עם ראש הממשלה, שר הביטחון וראשי הרשויות - כי מדובר בערך בעשרים אנשים שחלקם הגדול כלל לא תושבי יהודה ושומרון וכולם מכירים אותם".

הוא הדגיש כי "מולם יש 520 אלף אזרחים של מדינת ישראל, שהם האזרחים הכי שומרי חוק במדינת ישראל. יותר חמור מזה, לומר על הנהגת ההתיישבות 'אתם שותקים ולא מדברים' - הרי זו חוצפה ועזות מצח. הרי תקפתי את זה גם אצלכם בעבר וגם באלף הודעות שראשי הרשויות הוצאנו".

עוד הוסיף דגן: "ניצול מעמד צבאי וניצול של מדי צה"ל על ידי אלוף מכהן וסגירת חשבונות פוליטיים עם שרים ועם נבחרי ציבור זה כשל ערכי. מי שרוצה להיות יאיר גולן 2, שיתכבד, יפשוט את מדיו ויעשה את זה בזירה הפוליטית. זה דבר ברור שאין כדוגמתו. האם מישהו שמע פעם מפקד מחוז במשטרה שהיה מעז להשתלח בראש העיר של תל אביב בגלל דקירות בברים או בגלל מעשי פשיעה ברחוב? מה זו החוצפה הזו?".

הוא הוסיף: "אתם נוגעים בנקודה שהיא שיא הכאב אצלנו: לפי נתונים של הצבא יש לנו ביו"ש פי ארבע הרוגים במלחמה מהממוצע הארצי, ובמקום לקבל חיבוק, אנחנו מושמצים בתקשורת. אלוף בצה"ל מרשה לעצמו לצטט נתונים שקריים ומדביק את האחריות על כל הציבור הזה ועל כל ההנהגה של הציבור הזה".

"הנאום הפוליטי הזה הוא יריקה בפרצוף של הנופלים מיהודה ושומרון, יריקה בפרצוף של הציבור עם הכי הרבה הרוגים במלחמה הזו".

דגן תקף את הרמטכ"ל: "אני בעיקר פגוע מהרמטכ"ל שישב שם ליד, שמע את הדברים ולא מחה ומכך שדובר צה"ל הוציא את הדברים הללו. זו שותפות ביריקה על חושבי יו"ש. אם לתא"ל עופר וינטר לא נותנים לדבר בלבוש אזרחי, היה לפחות לא צריך לתת לאלוף פוקס לשאת על מדים את הנאום הפוליטי הזה ובטח לא לדברר אותו".