חנוכת תחנת הכיבוי
חנוכת תחנת הכיבויצילום: דוברות

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר וראש המועצה האיזורית שומרון יוסי דגן חנכו היום (רביעי) תחנת כיבוי אש חדשה בגב ההר.

פתיחת התחנה החולשת על תא שטח גדול המאופיין באתגרים ביטחוניים מורכבים, צירים ארוכים ופיזור אורבני נרחב מהווה בשורה של ממש לתושבי השומרון ויש בה כדי למטב מענה מבצעי מציל חיים במגוון מתארים בשגרה וחירום ובהם חילוץ לכודים בתאונות דרכים, כיבוי שריפות בבתי מגורים ובשטחים פתוחים, מענה לתופעת ההצתות בגבולות הישובים ועוד.

עד עתה פעלו ביישובי גב ההר 80 מתנדבי כיבוי תושבי האזור וסך הכל 180 מתנדבים מכל רחבי השומרון נותנים מענה בזמן אמת בישובים כל זאת בשיתוף פעולה עם אגף הבטחון במועצת שומרון ותחנת כיבוי אזורית שומרון הנותנת מענה ל 3000 אירועים מבצעיים בשנה.

פתיחת התחנה החדשה תקצר את זמן התגובה המבצעי באירועי חירום כחלק מתפיסת הפעלה מבצעית השמה דגש על פיזור אמצעים ותחנות במרחב.

השר בן גביר אמר כי "השקענו רבות על מנת לקדם ולפתח את מערך הכבאות ברכש ציוד ואמצעים וכן בניית תחנות. אנו נמשיך ונחזק את מערך הכבאות שכה חשוב ונחוץ למדינת ישראל. כחלק מהוקרה במערך, בימים אלו אני פועל רבות להכרה בלוחמי האש האמיצים, כנפגעי כוחות הביטחון, אלו הם הלוחמים הנלחמים כל העת לשמירה על חיי אזרחי מדינת ישראל, בשגרה ובחירום".

"פתיחת תחנת משנה 'גב ההר' בתקופה זו, הינה משמעותית ביותר, ותחזק את הביטחון ותחושת הביטחון לה זקוקים תושבי מדינת ישראל. נמשיך ונעצים את הביטחון האישי והלאומי של אזרחי מדינת ישראל".

נציב כבאות והצלה אייל כספי הוסיף, "ברצוני לברך את ישוביי גב ההר, אתם ביידים טובות ואמונות של לוחמי ומפקדי מערך כיבוי והצלה. הפעלת התחנה החדשה תצמצם באופן משמעותי את זמן המענה המבצעי של לוחמי האש ותתרום לתחושת הביטחון שלכם התושבים".

"בנוסף, התחנה תשמש מרכז מקצועי וחברתי לשתי יחידות מתנדבים מהיישובים הסמוכים הפועלים איתנו כתף אל כתף בשגרה וחירום. ביחד נקדם הסברה, תרבות מניעת אש מצילת חיים ונחזק את החוסן הלאומי ותחושת הביטחון של התושבים".

דגן אמר, "אני מתרגש לחנוך מבנה רשמי של מדינת ישראל כחלק מחיזוק אחיזתנו הממלכתית כמדינה, כהתיישבות, כאן בלב השומרון - סמוך ונראה מתחת להר גריזים, ליד הר עיבל, ליד קברו של יוסף. לבנות מהשורשים הכי עמוקים ביטחון והתיישבות בשומרון".

דגן בירך בשם ומלכות ברכת 'שהחיינו' ותיאר את רוח ההתנדבות הגדולה של התושבים, "אנחנו נמצאים בימים קשים עם הרבה שחור, הרבה קושי, ואנחנו רואים כל כך הרבה אור".

"הרוח הזו שמביאה יהודים ויהודיות, מבוגרים וצעירים, להיאחז כאן עם כל הקשיים ליד שכם עיר הברית, לשמור על ביטחון כל מדינת ישראל - היא אותה הרוח שהופכת את התחנה הזו, כאן בשומרון, לתחנה עם הכי הרבה מתנדבים בכל הארץ! כמעט 200 מתנדבים רק אצלנו במועצה, מתוכם 80 מתנדבי כיבוי בגב ההר. מה שנקרא – אירוע רב מטפלים, ועוד היד נטויה בעזרת השם".

בהמשך הסביר על חשיבות המקום, "חוד החנית של ההתיישבות. אנחנו מתמודדים שנים עם פח"ע ושריפות, כחלק ממאבק קשה שיש נגד עם ישראל. הבטחון וההתיישבות תמיד כרוכים זה בזה. גם אסטרטגית, איפה שיש התיישבות יש ביטחון. בדרך למיליון תושבים בשומרון – בשלב הראשון! המיליון הראשון הכי קשה, המיליונים הבאים יותר קלים.. בע"ה אנחנו מתקדמים לשם ומתוך כל הקושי ביחד בע"ה ננצח".