הדיון בוועדה
הדיון בוועדהצילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת

ועדת המשנה למדיניות חוץ והסברה בראשות ח"כ זאב אלקין התכנסה לדיון המשך שעסק בעמדות ופעילות אל מול ארגון אונר"א.

חלקו הראשון של הדיון היה פתוח ובו השתתפו נציגי הממשלה וגופי הביטחון, לצד ארגוני החברה האזרחית העוסקים בנושא וחלקו השני היה חסוי.

אלקין הסביר בפתח הדיון, "בדיון החסוי האחרון שקיימנו אני וחבריי לפני שבוע, היה קשה להבין מה העמדה המתוכללת של מדינת ישראל ביחס לאונר"א. היות והנושא הוא בעל השלכות ציבוריות משמעתיות, אני חושב שכן מגיע לכלל האזרחים לדעת מה היא המדיניות של מדינת ישראל לגבי אונר"א".

לדבריו, "אנחנו נמצאים בחלון הזדמנויות שנוצר ויכול להביא להשלכות מרחיקות לכת, החלון הזה יכול להיסגר וזה לא סביר שאין עוד עמדה ברורה. אולי בזכות הדיון הפתוח מדינת ישראל סוף סוף תגבש עמדה ולא כל גוף יפעל לפי התפיסה שלו. גם שבועיים מפתיחת האירוע, עדיין לא ראיתי קמפיין מסודר של מדינת ישראל".

אורי רזניק, סגן ראש אגף מדיניות חוץ במל"ל, אמר בדיון כי "המדיניות בכלולותה היא לפעול להחלפת אונר"א. יש זירות שונות ובכל אחת יש אילוצים שונים ומנופים שונים. נעשית עבודת מטה במל"ל כאשר בשבוע הבא יתקיים דיון כולל בראשות ראש המלל לגבש המלצות לתכנית פעולה כיצד לתרגם את היעד המדיני הזה. חשוב להבין שאי אפשר לנתק את הזירה של עזה מהמכלול. בנושא הקפאת המימון אנחנו לא מבקשים ממדינות להחזיר את המימון, להפך, מבקשים להסית את המימון לגורמים אחרים". לשאלת יו"ר הוועדה, אמר רזמיק כי הוא לא מכיר שהתקיים דיון בנושא עם ראש הממשלה.

אמיר ויסברוד, סמנכ"ל ארגונים בין לאומיים במשרד החוץ, הוסיף, "לנו יש עמדה שאומרת להתעסק יותר בעזה תחילה ויש צורך שבסופו של דבר הסמכויות של אונר"א יועברו לגופים אחרים בתהליך הדרגתי. הוצאנו למדינות בקשה כן להקפיא את הכסף לאונר"א ובנוסף פנינו אליהם לגבי המנדט של ועדת החקירה שהקים האו"ם ונרצה שהוא יהיה יותר רחב. ביקשנו חומרים חדשים מהמל"ל והשב"כ ואנחנו מחכים לישיבה שתתקיים בקרוב כדי לעבוד בצורה סדורה".

סא"ל יותם שפר, ראש ענף קשרי חוץ מתיאום פעולות הממשלה בשטחים ציין כי מאז הדיון הקודם בוועדה, התקיימו דיונים נוספים בנושא שיוצגו לשר הביטחון, ולאחר מכן תהיה עמדה מגובשת.

גל אילן, מנהל אסטרטגיה במערך ההסברה הלאומי: "ראש הממשלה התבטא מפורשות לגבי היעד של החלפת אונר"א, בירך על הקפאת המימון והדרישה לחקירה. המשכנו עם תדרוכים בין לאומיים שאנחנו מקיימים כל הזמן. ביקשנו חומרים חדשים וקיבלנו באופן חלקי. מה שקיבלנו עדיין לא יצא החוצה."

חכ"ל ד"ר עינת וילף, שחיברה יחד עם עדי שורץ את הספר "מלחמת זכות השיבה", שעוסק במאבק בבעיית הפליטים הפלסטיניים, אמרה, "יש טעות אחת שכולם עושים בדיון הזה, אונר"א הוא לא ארגון סיוע ולכן כל הדיבורים על להחליף אותו בארגוני סיוע אחרים זו טעות יסוד. אונר"א הוא ארגון להשארת מלחמת 48 כדיון פתוח ולכן ההזדמנות שעומדת לפתחנו היא לסיים את מלחמת תש"ח ואת שקר הפליטות והשיבה. המסר שצריך לצאת בכל זירה הוא קודם כל סגירת אונר"א, שמשאיר את מלחמת תש"ח פתוחה לנצח".

בחלקו החסוי של הדיון, גורמי הממשל וגופי הביטחון הציגו בפני חברי הוועדה נתונים ומחקרים עדכניים על היחס בין אונר"א לחמאס.

אלקין אמר בסיכום הדיון, "אני מזועזע מכך שיש מגה אירוע מדיני שקורה פעם בדור בנוגע לאונר"א ומאפשר פעילות נגדו, ולמרות שאנחנו נמצאים כבר שבועיים מתחילתו, לא התקיים אף דיון בראשות ראש הממשלה. זה לא הגיוני שאפילו ברמת ראש המל"ל לא התקיים דיון, זה מצב לא נורמאלי. הערנו על זה לפני שבוע בדיון החסוי, מאז עבר שבוע והמצב לא השתנה וחלון ההזדמנויות נסגר".