חברת הכנסת לשעבר, ד"ר עינת וילף, מחברת הספר 'מלחמת זכות השיבה' העוסק בעברו ומהותו של ארגון אונר"א, השתתפה היום (חמישי) בדיון בכנסת סביב הארגון והסבירה לחברי הכנסת כי מדובר בארגון שמהווה סכנה של ממש, ולא רק גוף פרוצדוראלי להעברת סיוע.

בראיון לערוץ 7 מרחיבה ד"ר וילף ומסבירה כי "הארגון הזה קיים מסיבה אחת בלבד, והיא השארת מלחמת 49' כתיק פתוח עד שהערבים ישיגו את המטרות שהיו להם באותה מלחמה, כלומר שליהודים לא תהיה מדינה. זו המטרה של אונר"א. כל דבר אחר הוא משני. הארגון הזה קיים ומתוחזק עבור הפלשתינים. הם אלה שמקיימים אותו והוא למעשה ארגון שלהם. כל העובדים שם פלשתינים, מלבד איזו שכבה דקיקה של איטלקים ושווייצרים שהתפקיד שלהם הוא לבוא בחליפות כדי לבקש כסף ממדינות המערב, אבל זה הארגון שמכונן את הלאומיות הפלשתינית ב-75 השנים האחרונות כלאומיות שבנויה כולה על שלילת הציונות ורעיון הפליטות המתמשכת".

וילף מדגישה כי "שיבה היא לא איזה רעיון תמים בסגנון אנשים שמתגעגעים לבית שלהם. שיבה היא השבעה באוקטובר. כך נראית שיבה בתפיסה הפלשתינית. אף פעם זה לא היה רעיון תמים. תמיד זה היה רעיון אלים של לקיחה של פלשתין מידי היהודים שלא תהיה להם עוד מדינה. זה הארגון ולא שום דבר תמים. לכן זה ארגון שתמיד מוציא ממנו ארגוני טרור, בין אם אלו מבצעי רצח הספורטאים במינכן, החמאס ועוד. ההוגים המתכננים והמבצעים של הטבח הם כולם תוצרים של אונר"א".

בהתייחס למעמדו של הארגון בעולם, מסבירה ד"ר וילף כי מיד בתחילת הדרך הבהירו מדינות ערב למערב כי אל להם לסגור את אונר"א שבעיניהם הוא משקל הנגד לטעות של הקמת מדינת ישראל. "הם אומרים את זה במפורש. עם השנים הם הצליחו להסוות את עצמם כארגון או"ם לגיטימי, וגם זה דבר שהערבים דאגו לעשות. אונר"א היו אמורים להיקרא בשם אחר אבל הערבים דרשו שיהיו בשמו של הארגון האותיות UN כי בתפיסה שלהם לא היהודים הקימו את מדינת ישראל אלא האו"ם והוא שאחראי לכך שיש פליטים ולא הם שיצאו למלחמה מיותרת לחלוטין".

הדרישה הערבית הייתה שהארגון לא יעמוד בכל סטנדרט בינלאומי ולכן הם יכולים לטעון שיש כיום 9.5 מיליון פליטים שאותם המערב צריך לממן, והוא אכן מממן אותם כבר שנים רבות בתמיכתה של ישראל שסיפרה שמדובר בארגון ממתן ומרגיע. וילף מספרת כי היא ושותפה לכתיבת הספר ניסו בכל דרך להסביר שמדובר בארגון רדיקאלי יותר מכל אימאם ומכל מסגד שעושה שימוש באותיות האו"ם כדי להפיח בפלשתינים אמונה ותקווה שבקרוב ישראל לא תהיה קיימת.

וילף מספרת כי גם בדיון שהתקיים היום בכנסת עדיין חברי הכנסת דנים ב"חנווניות", כהגדרתה של וילף, על האופן בו ניתן יהיה להעביר את הסיוע ההומניטארי ללא אונר"א מבלי להבין שלא מדובר בארגון סיוע כלל ועיקר. בדיון הציג עדי, שותפה של ד"ר וילף, ציטוטים של בכירים פלשתיניים מהימים האחרונים ובהם הם אומרים מפורשות שאונר"א הוא הערובה הבינלאומית לכך שהפליטים ישובו לבתיהם.

"אנחנו מנהלים מו"מ עם עצמנו ודיון עם עצמנו מה יחליף את אונר"א בנושא הסיוע, ואנחנו אומרים שזה לא ארגון סיוע אלא ארגון לשימור מלחמת 48' כתיק פתוח עד שהתוצאות יהיו לשביעות רצונם של הערבים, כלומר שלא תהיה כאן מדינה", אומרת וילף.

באשר להשלכות התודעתיות של אירועי השבעה באוקטובר על השמאל, סבורה וילף, שהייתה חברת כנסת מטעם מפלגת העבודה, כי השאיפה כעת היא לחזור למפא"יניקיות. "המפא"יניקים ידעו להקים כאן מדינה , לעשות את מה שצריך, לנהל את העניינים. הם הבינו מי האויבים שלנו. לקרוא למפא"י שמאל אין טעות גדולה מזו. אלה היו אנשים שהבינו בדיוק מה האויבים שלנו רוצים והבינו שאנחנו צריכים להיות חברה מגויסת ושכל המנגנונים של בריאות חינוך ורווחה נועדו לחברה מגויסת ולא משתמטת ואני מרגישה שמכל הכיוונים יש התכנסות לאתוס המפא"יניקי".

לטעמה העת הזו היא הזדמנות נדירה לכל מנהיג לומר שהוא רוצה שהפלשתינים ישלטו בעצמם, אך אנחנו רוצים לוודא שהדבר ייעשה לטובתם ולא לטובת הרס מדינת ישראל, ובשם האמירה הזו ישראל דורשת לשמוע מהפלשתינים שהם סיימו את מלחמתם בנו, שהם מבינים שיש לישראל זכות היסטורית להיות ריבונים בארצם ומולדתם והם מבינים שמשמעות הדבר היא שהם לא פליטים ואין להם זכות שיבה. כשכל זה יקרה הם ישלטו בעצמם, "ועד אז, נחכה".