עטיפת הסינגל של גד אלבז
עטיפת הסינגל של גד אלבזעיצוב עטיפה: GRAPHIC – NADAV

לכבוד יום האם שחל בשבוע שעבר, הזמר והיוצר גד אלבז בשיר חדש המוקדש לאמא שלו, לכלל האמהות בישראל, ולמדינה שלמה שמחכה לשובם של החיילים והחטופים.

"כמה כאב וצער יש לכל אמא שצריכה להיפרד מהבן שלה שממשיך הלאה במסע החיים, ושולחת את בנה היקר לגדול ולהמשיך קדימה ובפרט בתקופה בה אנחנו נמצאים. השיר מוקדש לכל אמא ואמא, המחכות לילדיהם שישובו הביתה, ושרק רוצות נחת מילדיהם".

קובי אפללו הופיע כמעט ללא הפסקה מאז ה,7/10 לא לקחו לו יותר מיומיים לעשות את הדבר שהוא כל כך טוב בו, לצאת מהבית ולהתחיל להופיע, לנחם ולרגש. בכל הופעה מול חיילים הוא יצא נפעם מהמוראל הגבוה, הרוח והעוצמה של הלוחמים שפגש בכל החזיתות.

את 'מלאכים במדים' הוא כתב כשיר הלל ותודה לחיילים, בעורף ובחזית. השיר יוצא עם קליפ מרגש שכולו צילומים של זיו קורן ממהלך המלחמה ומהווה סיכום של תקופת לחימה שעוד רבות ידובר בה.

"אני מקדיש את 'מלאכים במדים' לכל מי שלחמו בחודשים האחרונים, בכל החזיתות", אומר קובי. "למי שקפאו מקור בצפון, למי שהתבוססו בבוץ בעזה ולמי ששמרו על העורף בגבורה".

אחרי 'ילד מטריה' שנכנס לאלפי לבבות וצעד בראש כל המצעדים ו'לתמיד' - הסינגל המרגש שהוקדש לשוטרים ולוחמי משמר הגבול, עטרה אוריה משחררת סינגל חדש ושלישי - “היינו ילדים כאלה”, שיר שמחזיר אותנו לילדות ונותן רוח של אופטימיות לתקופה הכל כך מורכבת שאנו נמצאים בה.

“דווקא בימים הכל כך קשים ומורכבים שאנחנו עוברים עכשיו שהפחד בא לבקר אותנו, אני חוזרת לילדה שהייתי", מספרת עטרה. "אני נאחזת בתחושת האפשר שליוותה אותי שם, בפשטות, בתמימות".

"אני מסתכלת על הלב השבור שלי, שקפא והתקשה מרוב שהוא עבר ומזכירה לו - היינו ילדים כאלה, הלוואי ונחזור שוב להיות".

שיתוף פעולה חדש ומסקרן של מכלוף ועברי לידר, בשיר חדש ונוקב בהשראת אירועי ה - 7.10 בישראל - 'יש עוד חיים'.

"השיר נולד אחרי האירועים האחרונים במדינה שהיממו את כולנו", אומר מכלוף, "המילים פשוט יצאו ממני בבת אחת ישר אל הדף. כל התחושות והרגשות של כולנו עדיין במערבולת והיה לי חשוב לשקף אותה בשיר. זו יצירה חשובה שמשקפת את המצב הקיים עם פתח לתקווה גדולה, אבל ממקום אמיתי כן וחשוף".

בימים קשים אלו ברמה הלאומית וברמה האישית, מוש בן ארי משתף מבט, זווית, הארה שאסור לנו לשכוח, עם שיר חדש בשם 'אדם' מתוך האלבום המשותף עם אביב בכר 'פועם בי מחדש', כאשר כל מילה וכל צליל מהשירה מכוון ישר ללב ממקום אישי ואותנטי.

כל חברי להקת הפיל הכחול גרים בעוטף עזה ובאשקלון, חלק מחברי הלהקה עדיין מפוזרים בארץ ולא חזרו הביתה. לירון סולן הלהקה והיוצר, מאוד מחובר לפסטיבל "דרום אדום", אירוע שהיה מגיע אליו כל שנה ליהנות מיצירות תושבי העוטף, ממוזיקה של להקות מקומיות ומהפריחה היפה של הכלניות.

את הפסטיבל הגה אופיר ליבשטיין ז"ל, שנרצח ב7.10, והקאבר הזה הוקדש לו על ידי חברי הלהקה באהבה ובהודיה גדולה על כל השנים בהן הפסטיבל המדהים הזה קיים.

אודי תורג'מן, מפיק מוזיקלי ומלחין, ממשיך בפרויקט המוזיקלי שלו עם 'כמו חול ברוח' שמתחבר לתקופה בה אנו נמצאים בעיקר מהפן האישי בו כל אחד חווה את התקופה.

השיר הוא שיתוף פעולה מוזיקלי ראשון של שי צברי ושל אודי תורג'מן ונולד מתוך יצירה משותפת עם הפזמונאית שחר הדר. השיר מדבר על פנימיות האדם הקשיים ,החוויות האישיות אשר יוצרות דילמות והכרה שרק האמת תגרום לשלוות נפש.

ולסיום, שיר שאמנם נכתב עוד לפני המלחמה, אבל העיבוד המינימליסטי שלו בתוספות התזמור של כלי המיתר הופכים אותו למדויק לתקופה - 'יום כיפור' של יסמין מועלם.

ב'יום כיפור' מצליחה יסמין לגעת בעצב החשוף, בכתיבה הכנה ובהגשה שיש בה בהירות ודיוק אבל גם שריטה ועומק. בשנתיים האחרונות היא מבצעת אותו בהופעות בגרסה אינטימית, היא והפסנתר. כשהגיע הרגע להעניק לו גרסה רשמית מוקלטת היא נכנסה לאולפן עם המפיק ישי סוויסה והם יצרו את העיבוד לשיר, שכאמור נשען על המקור המינימליסטי עם תוספות של תזמורי כלי מיתר.