חילוצם של פרננדו מרמן ולואיס הרדובר צה"ל

הותר לפרסום כי במבצע משותף של צה"ל, שב"כ ומשטרת ישראל (ימ"מ) ברפיח, חולצו הלילה (שני) החטופים ישראלים פרננדו סימון מרמן (60) ולואיס הר (70).

השניים נחטפו על ידי חמאס לרצועת עזה מניר יצחק ב-7 באוקטובר, יחד עם בת זוגו של לואיס, קלרה מרמן, האחות גבריאלה ליימברג ובתה מיה ליימברג, ששוחררו בעסקה עם חמאס בחודש נובמבר.

מצבם של השניים טוב והם הועברו לבדיקות רפואיות במרכז הרפואי שיבא תל השומר.

מהמרכז הרפואי שיבא נמסר: "לפנות בוקר הגיעו אל המרכז הרפואי שיבא שני חטופים ישראלים ששוחררו על ידי כוחותנו מרצועת עזה. לאחר בדיקה רפואית ראשונית מצבם של השניים מוגדר טוב והם שוהים כעת במתחם ייעודי".

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, עדכן כי שני החטופים הוחזקו על ידי חמאס ברפיח. המבצע נוהל מחמ"ל המבצעים המיוחדים של השב"כ ובוצע על ידי לוחמי הימ"מ והיחידה המבצעית של שב"כ.

עוד אמר הגרי כי צה"ל ושב"כ עובדים על המבצע כבר תקופת זמן ממושכת, אך עד כה לא היו תנאים לבצע אותו. במבצע הייתה מורכבות מאוד גדולה בהגעה אל היעד בלב רפיח.

"יש לנו עוד 134 חטופים ברצועה ונעשה הכול כדי להשיבם", אמר דובר צה"ל. "יש כאן סיפור גבורה עם סבלנות גדולה שקדמה לה כדי לבצע בתנאים הנכונים, אומץ גדול של הלוחמים בפיקוד מפקד הימ"מ שאיבד את בנו".

הכוחות הגיעו ליעד בצורה חשאית סביב השעה 1:00 בלילה, וביצעו פעולה מורכבת מאוד על מתחם בניין, בקומה השנייה שבה הוחזקו החטופים. כשהכוחות הגיעו למבנה, התבצעה פריצה לתוך הבית, שבו היו שלושה מחבלים ששמרו על החטופים.

הכוחות הסתערו לתוך המבנה בפריצה חמה בהפעלת מטען, נכנסו לתוך המבנה ושלפו את שני החטופים החוצה. התנהל במקום קרב יריות, הופעלה אש רחבה מאוד מהאוויר, וכן נפתחה אש מהמבנים הסמוכים. חיל האוויר תקף בעוצמה. לוחם אחד נפצע באורח קל בפעולה, אך מעבר לכך - אין נפגעים לכוחותינו.

שר הביטחון יואב גלנט אמר: "במבצע חילוץ מרשים, כוחות הביטחון הצליחו להשיב הלילה לישראל את פרננדו מרמן ולואיס הר שנחטפו מקיבוץ ניר יצחק. יחד עם ראש הממשלה והפיקוד הבכיר, עקבתי אחר המבצע מהחפ"ק - מלוא הערכה לכוחות צה"ל, שב"כ וימ"מ על פעולה חשובה וביצוע איכותי. נמשיך לממש את מחויבותנו להשיב את החטופים, בכל דרך".

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל

מוקדם יותר הודיע דובר צה"ל כי צה"ל ביצע גל תקיפות של "מטרות איכות" במרחב שבורה שברפיח בדרום רצועת עזה. משרד הבריאות בעזה, שנשלט על ידי חמאס, עדכן כי לפחות 52 בני אדם נהרגו בתקיפות. הפלסטינים דיווחו כי התקיפות כוונו לעבר בתים ומסגדים באזור.