אוחנה במטוסצילום: דוברות

יושב-ראש הכנסת אמיר אוחנה, שהיה בביקור מדיני בארה"ב, עדכן את נוסעי טיסת אל-על במבצע החילוץ ההירואי בו כוחות הביטחון שחררו את החטופים לואיס הר ופרננדו סימון מרמן.

"כאן יושב ראש הכנסת אמיר אוחנה, ברוכים הבאים ארצה, אנחנו מתבשרים עם הנחיתה על המבצע ההירואי של חיילי צבא ההגנה לישראל, הימ"מ והשב"כ על חילוץ שני החטופים מרפיח. שנשמע עוד הרבה בשורות טובות", אמר אוחנה במערכת הכריזה.

הלילה הותר לפרסום חילוצם מהשבי של פרננדו סימון מרמן (60) ולואיס הר (70). השניים נחטפו על ידי חמאס לרצועת עזה מניר יצחק ב-7 באוקטובר, יחד עם בת זוגו של לואיס, קלרה מרמן, האחות גבריאלה ליימברג ובתה מיה ליימברג, ששוחררו בעסקה עם חמאס בחודש נובמבר.

מצבם של השניים טוב והם הועברו לבדיקות רפואיות במרכז הרפואי שיבא תל השומר.

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, עדכן כי שני החטופים הוחזקו על ידי חמאס ברפיח. המבצע נוהל מחמ"ל המבצעים המיוחדים של השב"כ ובוצע על ידי לוחמי הימ"מ והיחידה המבצעית של שב"כ.

עוד אמר הגרי כי צה"ל ושב"כ עובדים על המבצע כבר תקופת זמן ממושכת, אך עד כה לא היו תנאים לבצע אותו. במבצע הייתה מורכבות מאוד גדולה בהגעה אל היעד בלב רפיח.

"יש לנו עוד 134 חטופים ברצועה ונעשה הכול כדי להשיבם", אמר דובר צה"ל. "יש כאן סיפור גבורה עם סבלנות גדולה שקדמה לה כדי לבצע בתנאים הנכונים, אומץ גדול של הלוחמים בפיקוד מפקד הימ"מ שאיבד את בנו".

הכוחות הגיעו ליעד בצורה חשאית סביב השעה 1:00 בלילה, וביצעו פעולה מורכבת מאוד על מתחם בניין, בקומה השנייה שבה הוחזקו החטופים. כשהכוחות הגיעו למבנה, התבצעה פריצה לתוך הבית, שבו היו שלושה מחבלים ששמרו על החטופים.

הכוחות הסתערו לתוך המבנה בפריצה חמה בהפעלת מטען, נכנסו לתוך המבנה ושלפו את שני החטופים החוצה. התנהל במקום קרב יריות, הופעלה אש רחבה מאוד מהאוויר, וכן נפתחה אש מהמבנים הסמוכים. חיל האוויר תקף בעוצמה. לוחם אחד נפצע באורח קל בפעולה, אך מעבר לכך - אין נפגעים לכוחותינו.