הדיון בוועדת העבודה והרווחה
הדיון בוועדת העבודה והרווחהצילום: אגף דוברות וקשרי ציבור במשרד הביטחון

ועדת העבודה והרווחה בראשות ח"כ ישראל אייכלר אישרה לקריאות שניה ושלישית הצעת חוק להרחבת הזכאות למענק הרבעוני למימון הוצאות - גם לאחים ולילדים של חטופים ונעדרים בני 18-21.

הצעת החוק המקורית של ח"כ ינון אזולאי, אייכלר ועוד חכי"ם רבים ביקשה להסדיר את זכאותם של אחים וילדים בני 21, שנשללה עד כה עקב תשלומים אחרים שהם או הוריהם מקבלים מכוח חוק התגמולים לבני משפחה, חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה או חוק משפחות חיילים שנספו במערכה, עד גיל 22

כעת הוסיפה ועדת העבודה והרווחה כי הזכאות למענק, שגובהו 21,000 ש"ח ברבעון, תורחב יותר ותוענק לאחים ולילדים של חטופים ונעדרים בני 18-21, בקיזוז סכום התגמולים האחרים שהם או הוריהם מקבלים בעדם בגין קרבתם לחטוף או הנעדר

אייכלר התייחס לשחרור החטופים הלילה, ואמר: "ממצרים לא יצא אף עבד בחיים במשך שנים רבות ולכן שהקב"ה הוציא את עם ישראל ממצרים בשלמות ובבריאות. כל אחד מהיוצאים הרגיש את יד השם. לכן נאמר אנכי ה' אלוקיך אשר הוצאתיך מארץ מצרים. בדרך הטבע כמעט בלתי אפשרי לחשוב על סיטואציה שבה נכנסים לתוך בית, שולפים שני אנשים ויוצאים, כל השומרים שותקו כמו הפסלים של מצרים. יהי רצון שאותו נס יקרה לכל החטופים".

לאחר מכן הוסיף כי "הנושא של החטופים בליבנו, אנחנו עוסקים בכך באופן יום יומי ועושים כל מה שאפשר עבורם ועבור המשפחות. יש דברים שבהם כולנו מאוחדים והמקרה הזה הוא אחד מהם, לא הייתה אף התנגדות של חברי כנסת או גורמים מקצועיים לתיקון הזה ואני מברך את כולם על העבודה ועל שיתוף הפעולה.

ח"כ ינון אזולאי, שיזם את הצעת החוק יחד עם יו"ר הוועדה, בירך ואמר: "הצורך בהרחבת הזכאות עלה בדיון הקודם, קידמנו את זה יחד ואני מודה ומעריך את העבודה המשותפת שנעשתה על ידי הוועדה ושל כלל הגורמים בנושא. כמובן שהלב שלנו לא שלם כל עוד יש שם חטופים ותפקידנו לעשות הכל כדי שיחזרו לכאן בריאים ושלמים.

ח"כ לשעבר חיים ילין, תושב בארי בירך גם הוא על התיקון והדגיש כי ישנן סוגיות נוספות שיש לטפל בהן, על מנת להטיב עם נפגעי המלחמה, בהם גם בוגרים בני 30-40 שאיבדו את הוריהם ב-7 באוקטובר שכיום אינם מוכרים על ידי המדינה.

גם נציגי משפחות החטופים בירכו את הוועדה על תיקון החוק, וביקשו להודות על הנס הגדול של שחרור שני חטופים הלילה בעזה והביעו תקווה לשחרור על החטופים במהרה.