הנשיא הרצוג
הנשיא הרצוגצילום: דובר צה"ל

על רקע סיפורי הגבורה הרבים והבלתי נתפסים מאז אירועי השבעה באוקטובר, החליט נשיא המדינה לייסד לראשונה את "אות נשיא המדינה לגבורה אזרחית".

בבית הנשיא אמרו כי לאורך ההיסטוריה של מדינת ישראל, נוצר נוהג של ייסוד אותות ועיטורים השואבים את נחיצותם מצורכי השעה, בעיקר לאחר אירועים לאומיים מכוננים שהביאו עמם פעולות התעלות וגבורה מצד דמויות מופת (עם אותות אלו, אשר נוסדו לאחר מלחמות משמעותיות נמנים, למשל, עיטורי הגבורה של צה"ל ומשטרת ישראל). לאור כך, גם הפעם, בחר נשיא המדינה לייסד מסגרת ממלכתית הולמת שתעלה על נס את הערבות ההדדית והגבורה של אזרחיות ואזרחי ישראל.

"אות נשיא המדינה לגבורה אזרחית" יוענק על ידי נשיא המדינה בטקס ממלכתי רשמי, לאזרחים שפעלו בגבורה יוצאת דופן תוך ערבות הדדית וחירוף נפש במטרה להציל חיי אדם, ואינם נמנים עם כוחות הביטחון השונים. כמו כן, ניתן יהיה להעניק את האות גם למי שאינו בין החיים, ובנוסף, לוועדה המייעצת תינתן האפשרות להחריג אזרחים שזכו להכרה כאנשי ביטחון בהתאם לשיקול דעתם של חברי הוועדה.

הנשיא קבע שבראש הוועדה המייעצת אשר תמליץ בפני הנשיא על המועמדות והמועמדים הראויים לקבלת האות, יעמוד השופט בדימוס, הפרופסור אליקים רובינשטיין, לשעבר המשנה לנשיאת בית המשפט העליון. עוד יהיו חברים בוועדה – ליאורה מינקה, יו"ר תנועת אמונה לשעבר ויושבת ראש תיאטרון הקאמרי, פרופסור יפעת ביטון נשיאת המכללת האקדמית 'אחווה', אלוף (מיל') מוטי אלמוז לשעבר ראש אגף כוח-אדם בצה"ל, תת אלוף (במיל), ד"ר עלא אבו-רוכן, פרופ' מונא ח'ורי, סגנית נשיא האוניברסיטה העברית לאסטרטגיה ומגוון ואיל גבאי, יו"ר מוסד 'יד בן צבי', לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה.

נשיא המדינה יצחק הרצוג אמר כי "אפילו בעת שנחשפנו ללבה רותחת ומזעזעת של טרור ושנאה תהומית שניתכו עלינו, היינו עדים לתעצומות הנפש, הגבורה, החוסן והחמלה שבנו אותנו כעם גם בשעותינו החשוכות ביותר".

"כוחות הגבורה של עמנו התפרצו בצורה מעוררת השתאות. מעשי גבורה אלו, אשר נעשו על ידי אזרחיות ואזרחים ישראלים מן השורה, שפעלו בזמן אמת תוך סיכון ממשי של חייהם, מתוך תחושה של אחדות גורל וערבות הדדית ובמטרה להציל חיי אדם – הם העומדים בבסיס החלטתי לייסד ולהעניק את 'אות נשיא המדינה לגבורה אזרחית'. כפי שנכתב במסכת סנהדרין 'כל המקיים נפש אחת, מעלים עליו כאילו קיים עולם מלא'".