אבו מאזן ויחיא סינוואר
אבו מאזן ויחיא סינווארצילום: פלאש 90

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), המשמש גם מנהיג אש"ף ו’פתח’ ו"נשיא" מדינת פלסטין עמד (ראשון) בראש ישיבה מורחבת של ההנהגה הפלסטינית בהשתתפות חברי הוועד הפועל של אש"ף, הוועדה המרכזית של תנועת ’פתח’, המזכירים הכלליים של הארגונים החברים באש"ף, שרים בממשלה הפלסטינית, ראשי מנגנוני הביטחון, המופתי של פלסטין ואנשי דת מוסלמים ונוצרים.

בדברים שנשא בישיבה אמר אבו מאזן, כי "ממשלת נתניהו וצבא הכיבוש עדיין מתעקשים על המשך המלחמה התוקפנית שלהם במספר ערים ברצועת עזה, ובפרט בעיר רפיח, כדי לכפות את ההגירה הכפויה על התושבים, ואת זה לעולם לא נקבל".

אבו מאזן הדגיש את חשיבות המשך השקעת המאמצים לחזק את האחדות הלאומית במסגרת אש"ף, הדבקות בתוכנית המדינית של המועצה הלאומית הפלסטינית, הקמת המדינה הפלסטינית העצמאית בגבולות 1967, ביטול השלכות ההפיכה בשנת 2007 (שבוצעה ע"י חמאס) ומימוש העיקרון של רשות שלטונית אחת, חוק אחד, נשק לגיטימי אחד והמאבק העממי בדרכי שלום.

בנוסף, קידם אבו מאזן את בברכה את הזמנת רוסיה לארגונים הפלסטיניים לעריכת שיח שתכליתו לסלק את המכשולים בדרך לפיוס לאומי ואיחוד התפישה הלאומית להתמודדות עם האתגרים של העם הפלסטיני. בדברים אלה כיוון אבו מאזן לחתירתו לשלב את חמאס והג’יהאד האיסלאמי באש"ף.

בישיבה הוחלט על הקמת ועדה לניסוח מסמך עבודה ותוכנית פעולה להפסקת "התוקפנות" הישראלית ברצועת עזה והגדה המערבית ובכללה ירושלים, וסיכול תוכניותיה של ישראל על כל ביטוייהן ופעולה דיפלומטית לגייס את התמיכה הבינלאומית הדרושה להכרה במדינה פלסטינית וסיום הכיבוש.

בהתייחסו למצב הכלכלי של הרשות הפלסטיני ולקיזוז של הכספים ע"י ישראל באמתלה של קיזוז הכספים המיועדים לרצועת עזה, הבהיר אבו מאזן כי הרשות הפלסטינית תמשיך למלא את אחריותה כלפי התושבים הפלסטינים ברצועת עזה כפי שנהגה בעבר.