מחסום ליד חווארה
מחסום ליד חווארהצילום: Erik Marmor/Flash90

סקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה שנערך על-ידי פרופ' תמר הרמן וירון קפלן ממרכז ויטרבי לחקר דעת קהל ומדיניות במכון, מעלה כי כשני שלישים (63%) מהציבור היהודי לא תומכים בכך שישראל תסכים עקרונית למדינה פלסטינית עצמאית ומפורזת.

הפער בין המחנות הפוליטיים גדול: בשמאל, הרוב (77%) כן תומכים בהסכמה עקרונית לכך, במרכז מעט יותר מתנגדים מתומכים (48%), ובימין רוב גדול (78%) שוללים זאת. לעומת זאת בציבור הערבי הרוב (73%) תומכים בהסכמה עקרונות כזו.

שיעור זעום מהציבור היהודי חושבים כי הטרור ייפסק אם תקום מדינה פלסטינית. אדרבא, 44% מהציבור היהודי חושבים כי הטרור אף יתחזק, מעל רבע (27.5%) חושבים כי הטרור יישאר כמו שהוא, וכחמישית בלבד (21%) כי הוא ייחלש אך לא ייפסק. בקרב הציבור הערבי, 41% חושבים כי שהטרור ייפסק, אבל מעל שליש (35%) בחרו בתשובה "לא יודע".

נשיא ארה"ב מדבר על התחדשות של הרשות הפלסטינית בסיוע בינלאומי כתנאי להגעה להסדר מדיני. אך, 81% מכלל הציבור הישראלי חושבים כי הסיכויים להתחדשות שכזו הם נמוכים. הערכה זו משותפת ליהודים ולערבים.

רוב (55%) מכלל הציבור חושבים כי נמוכים הסיכויים ל"ניצחון מוחלט" במלחמה בעזה. בקרב יהודים, 51% סבורים כי הסיכויים לכך נמוכים לעומת 42% המעריכים כי הסיכויים לכך גבוהים. בקרב הערבים רוב גדול (77.5%) סבורים כי הסיכויים לניצחון מוחלט הם נמוכים.

68% מהציבור היהודי אינו תומך בהעברת סיוע הומניטרי לתושבי עזה, גם אם באמצעות גורמים בינלאומיים שאינם קשורים לחמאס ולאונר"א. לעומת זאת, בקרב המרואיינים הערבים רוב גדול (85%) תומכים בכך.

רוב קטן (53%) בציבור היהודי סבורים כי מתקפה ישראלית כוללת על כוחות חיזבאללה בלבנון תבטיח יותר טוב את ביטחון היישובים בצפון בעתיד והחזרת כל התושבים המפונים לבתיהם, שעה שכשליש בלבד (36.5%) תומכים בהסכם מדיני בתיווך בינלאומי שירחיק את חיזבאללה מהגבול. בקרב הערבים רוב גדול (69%) תומך בהסכם מדיני.

רוב (60%) מכלל הציבור סבורים כי בעתיד הקרוב יפרוץ גל מחאה אזרחית רחב היקף נגד הממשלה, לעומת 30% שאינם רואים גל כזה באופק. לעומת זאת רק כרבע מעריכים שהם עצמם ישתתפו במחאה אם תפרוץ.