איתמר בן גביר
איתמר בן גבירצילום: Yonatan Sindel/Flash90

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר שיגר הבוקר (רביעי) מכתב ליועצת המשפטית לממשלה עו"ד גלי בהרב מיארה על רקע הפרסומים בדבר התערבותה במינוי ראש אח"מ הבא במשטרה.

במכתב כתב בן גביר, "כולי תקווה שהפרסומים אינם נכונים, אך מפאת חומרתם אבקש להזכיר מושכלות יסוד בדמוקרטיה. תפקידו של השר הממונה על המשטרה במדינה דמוקרטית בכלל ובמדינת ישראל בפרט, ובראש ובראשונה למנות בהמלצת המפכ"ל את הדרג הבכיר במשטרת ישראל. במשך שנים, ישנו ויכוח חריף אך לגיטימי באשר לרוחב סמכויותיו של היועץ המשפטי לממשלה, אך אין ולא יכול להיות חולק בשום בפנים ואופן כי אין תפקידו של היועץ משפטי לממשלה לבוא במקומו של השר".

הוא הוסיף ותהה, "גברתי מכירה היטב מושכלות יסוד אלה. לפיכך, ככל שהפרסומים נכונים, השאלות שנשאלות הן: האם גברתי, חלילה, לא מקבלת את ההכרעה הדמוקרטית – הכרעת הריבון שבחר בי להיות שר לביטחון לאומי הממונה על משטרת ישראל, ומנסה בכל דרך לשלול ממני את סמכויותיי? האם גברתי, חלילה, מוכנה לפעול בניגוד גמור לחוק מפורש ולפסיקות מפורשות רק כדי למנוע ממני לממש את תפקידי אליו שלח אותי הבוחר? האם גברתי, חלילה, מוכנה לשלוף כחצי מיליון פתקי הצבעה של בוחרים אשר בחרו במפלגתי, ולהשליך אותם לפח רק כדי שלא אעשה שימוש בסמכויותיי על פי חוק".

לסיום כתב, "כאמור, אני רוצה להאמין כי הדברים החמורים הללו שפורסמו אינם נכונים. אמש בכנס אח"מ החמאתי לגברתי ולפרקליט המדינה על שיתוף הפעולה עם המשטרה. ברם, כיוון שהפרסומים חוזרים ונשנים, ולכאורה עולים בקנה אחד עם הדברים שנאמרו אמש, הן על ידך והן על ידי פרקליט המדינה וכיוון שמדובר בפרסומים כה חמורים, אבקש לדעת האם יש אמת בדברים".

על פי דיווח של אבישי גרינצייג בכאן רשת ב', בהרב מיארה ופרקליט המדינה עמית איסמן לוחצים מאוד על ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה ניצב יגאל בן שלום להאריך את כהונתו על מנת שמינוי ראש אח"מ הבא לא יהיה בזמן כהונת בן גביר ונתון למעורבות שלו.

פרקליט המדינה אמר אתמול בכנס של אגף החקירות והמודיעין יחד עם היועצת המשפטית לממשלה שהוא מעוניין שיגאל בן שלום יאריך את כהונתו בשנה נוספת.

לאחר מכן, כך על פי הדיווח, השניים ישבו עם יגאל בן שלום לשיחה דיסקרטית ושוב לחצו עליו להמשיך את כהונתו. "ואלו לא הפעמים היחידות בהן לחצו השניים על בן שלום בעניין", כתב גרינצייג.

בתגובה לכתבה מסרו היועצת המשפטית לממשלה ופרקליט המדינה כי "ניצב יגאל בן שלום הוא קצין משטרה מקצועי ערכי ומסור והדברים נאמרו בפומבי בכנס השנתי של אגף חקירות ומודיעין במשטרה כהוקרה והערכה על פועלו".