שר התקשורת ד"ר שלמה קרעי
שר התקשורת ד"ר שלמה קרעיצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר התקשורת שלמה קרעי הנחה את מנכ"לית משרד התקשורת, עו"ד עינבל משש לערוך בדיקה מקצועית בנושא גובה העמלות הנגבות מצרכנים בגין תשלום באמצעות הוראת קבע מחשבון הבנק.

בעקבות כך, שלחה הבוקר מנכ"לית המשרד מכתב לחברות התקשורת בו ציינה כי בדיקה שנערכה על ידי גורמי המקצוע במשרד העלתה שלחברות אמנם קיימת עלות תפעולית עבור חיוב הוראות הקבע, אולם בחלק מהחברות תעריף העמלה לצרכנים הגיע לאלפי אחוזים מעל העלות התפעולית.

עוד ציינה המנכ"לית כי העמלה פוגעת בעיקר באוכלוסיות המוחלשות, העושות שימוש באמצעי תשלום זה, שגם כך נאנקות תחת נטל יוקר המחייה.

באומדן ראשוני שנעשה במשרד עולה כי ההכנסות הנובעות בגין מרווחי החיוב בין העמלה התפעולית לבין העמלה המושתת על הצרכן מגיעה לעשרות מיליונים בשנה.

בשלב ראשון המשרד דורש מהחברות לפעול באופן עצמאי בנושא, בטרם יבחן נקיטת צעדי אסדרה בעניין, ככל ולא יתרחש שינוי בנושא.

השר קרעי אמר כי "בימים שבהם כמעט הכל דיגיטלי ועלות התפעול של פעולות מסוג זה הינה מזערית, אין שום סיבה שלקוחות חברות התקשורת ימשיכו לשלם עמלה רק כי בחרו לשלם בהוראת קבע במקום בכרטיס אשראי. זהו לכאורה עוד תיקון צרכני קטן, אך השפעתו גדולה על צרכנים רבים מאוד, בפרט בקרב אוכלוסיות מבוגרות ו/או קשות יום. משרד התקשורת בראשותי ימשיך בעז"ה לפעול לטובת שוק חופשי ותחרותי באיכות ובמחיר, בד בבד עם הדאגה לאנשי העמל אל מול דורשי העמלה".

משש הוסיפה כי "גבייה חודשית של עמלות גבוהות בגין בחירה באמצעי תשלום של הוראת קבע, מהווה פרקטיקה מדירה שמייקרת את השירות, ומי שלרוב משלמות את המחיר הן האוכלוסיות המוחלשות. נפעל לשנות את כללי המשחק ולחזק את הצרכנים המוחלשים".