הרב חיים נבון
הרב חיים נבוןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

בטור במוסף מוצש של מקור ראשון תוקף הרב חיים נבון בחריפות את הציבור החרדי בנושא הגיוס לצה"ל.

"ההשתמטות החרדית מצה"ל היא חרפה והתירוצים לה לא מחזיקים מים", קובע הרב נבון בתחילת דבריו והוא מספר שבכל ויכוח עם מישהו שמנסה להגן על המדיניות לפטור גורף לציבור החרדי "לא רק שאף אחד לא השתכנע – שזה בכל מקרה מה שקורה בכל הוויכוחים – אלא שגם לא הצלחת להבין איך הוא מסביר לעצמו את חרפת ההשתמטות".

"אם לימוד גמרא מחדד את השכל", מוסיף הרב נבון, "למה הטיעונים של הלומדים בזכות השתמטותם הם כל כך אינפנטיליים?".

הרב נבון עונה לטענה לפיה הציבור החרדי הוא בעצם מעין שבט לוי של עם ישראל ומבהיר: "במִפקד בני ישראל במדבר היו הלוויים בערך שלושה אחוזים מהעם, בעוד היום החרדים הם כבר 18 אחוזים מכל מחזור גיוס".

בעניין הטענה שחשוב לראות את ההתנדבות של הציבור החרדי בארגון כמו זק"א קובע הרב נבון: "נכון, החרדים מתנדבים לשרת בזק"א, ועושים שם מלאכת קודש. אבל מעולם לא הסכמנו לעסקה שבה אנחנו נהרגים והם מזהים את גופותינו. שיתכבדו ויתרמו את חלקם גם בין שורות הלוחמים".

"החרדים, לדאבון הלב, אינם שבט לוי, אלא שבט ראובן, שסירב להצטרף למלחמה נגד סיסרא", הוא מוסיף.

הרב נבון יוצא גם בביקורת נגד יו"ר מפלגת הציונות הדתית וכותב: "השר סמוטריץ' כרת ברית פוליטית עם החרדים, ועליו לדעת שהציבור שלו כועס היום מאוד על הברית הזו. גם במעוזים חרד"ליים מובהקים, שמעריצים תורה ומעריכים את לומדיה, זועמים היום על החרדים ונבוכים מאוד מתמיכתה של מפלגת הציונות הדתית בהגדלת התקציבים לישיבות המשתמטים".

"הציבור הדתי לאומי נושא היום בחלק לא פרופורציונלי מעול השירות הקרבי", הוא מוסיף, "אפשר לראות זאת ברשימות הנוראות והארוכות של הנופלים מתוך יישובינו וישיבותינו. כל התנחלות, כל ישיבת הסדר, כל מכינה קדם צבאית – ספגו אבדות קשות ואיומות. בנסיבות הללו הולך ומצטבר כעס על אלו המסרבים לשאת בעול".

בסיכום הדברים מציין הרב נבון כי הוא לא מאמין בכפייה אך מרגיש חובה למחות על המצב. "רק החרדים עצמם יכולים לתקן את החברה שלהם", הוא מציין, "לחץ חיצוני חזק עלול לגרום להם דווקא לתגובת נגד".

"לפחות נזכיר לאחינו החרדים שהתירוצים להשתמטותם אינם משכנעים אותנו", הוא מסכם, "אני לא מאמין שהתירוצים הללו משכנעים אפילו אותם".