מפגינים למען החטופים
מפגינים למען החטופיםצילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

בחדשות 13 נחשף הערב (מוצאי שבת) מסמך העקרונות שגובש בפריז בין ישראל לחמאס - שטרם הודיע אם המתווה המדובר מקובל עליו.

אלה הסעיפים העיקריים: כ-40 חטופים - נשים, מבוגרים מעל גיל 50 וחולים - ישוחררו תמורת מאות מחבלים הכלואים בישראל, הפוגה של 6 שבועות בלחימה, ⁠ישראל תסכים לשחרר בעבור קטגוריות מסוימות יותר מחבלים ממה שהוסכם עד כה.

לפי מקור זר, ⁠ישראל מוכנה לנהל שיח על משוחררים מעסקת שליט שנעצרו שוב, ⁠ישראל תגלה גמישות משמעותית בסוגיות הומניטריות - הן לגבי שיקום רצועת עזה והן לגבי חזרת תושבים לצפון הרצועה וישראל לא תתחייב על סיום המלחמה.

בחדשות כאן דווח כי על פי המתווה יום הפסקת אש על כל חטוף, כלומר כשישה שבועות בהם תופסק הלחימה, שחרור מאות אסירים, במפתח של שחרור כ-10 אסירים פלסטיניים על כל חטוף ישראלי ו⁠חזרת תושבים לצפון עזה ושיקום הרצועה.

הערב הדגיש גורם מדיני בכיר: "עדיין רחוקים מעסקה, אך חמאס ירד מחלק מדרישותיו". בכיר חמאס, עבד אלרחמן שדיד, אמר היום לערוץ טלוויזיה קטרי כי "הדיונים בפריז אינם אלא מו"מ עצמי משום שחמאס אינה חלק מהם". הוא הוסיף: "הצהרותיו של נתניהו שולחות מסרים ברורים כי ישראל אינה רצינית בניסיון להגיע להתקדמות בעניין עסקת החילופים. איננו חלק או צד בפגישות בפריז ולא הודיעו לנו על שום התקדמות".