השר בצלאל סמוטריץ' אומר כי נוצר מצב אבסורדי לפיו ישראל תצטרך לשלום מחיר גבוה יותר בעסקה לשחרור חטופים - מאשר בעסקה שקדמה לה.

בראיון לפרשן עמית סגל בכנס ירושלים ה-21 אמר סמוטריץ': "יש כאן דבר הזוי. חזרנו להילחם בכל הכוח וצה"ל עושה עבודה באמת טובה בעזה. העסקה הקודמת הייתה עסקה במפתח סביר, אחד לשלוש מחבלים על חטוף ו-10 חטופים על כל יום הפוגה. ההיגיון מחייב שהעסקה הקרובה תהיה בתנאים עוד הרבה יותר טובים, כי כתשנו את חמאס וסינוואר אמור לשבת עכשיו במחילה שלו בתודעת כניעה ושבירה ולתת לנו את החטופים שלנו".

"המצב שבו אחרי כל כך הרבה חודשי לחימה, אנחנו במצב שבו צריכים לוותר, הוא לא מתקבל על הדעת. אנחנו מצד אחד רוצים לשבור את התלות האזרחית בחמאֿס, מצד שני משמרים את היכולות האזרחיות שלהם. הדבר שצריך להשתנות זה השיח באולפנים וברחוב. אני מתנגד לעסקה שבה המפתחות גדולים יותר, ההפוגה גדולה יותר. אין בזה היגיון".

לדבריו "המחיר כעת בלתי מתקבל על הדעת. אנחנו לא נציף את הרחובות במחבלים, עשינו את זה עם גלעד שליט ועכשיו אנחנו משלמים את פירות הביאושים. אנחנו מאוד רוצים להחזיר את החטופים אבל צריך לעשות את זה בצורה אחראית".

"למלחמה יש סדר עדיפויות, ניצחון על החמאס ושלא יהיה איום מעזה על ישראל והחזר החטופים. אני חושב שהסתירה ביניהן היא דבר שנוצר כדי לקדם מטרות. סינוואר לא רוצה את החטופים אפילו לא כדי להציל את שלטון חמאס בעזה אלא כדי לפרק את החברה הישראלית. אנחנו עובדים כדי להחזיר את החטופים והדרך הטובה ביותר לעשות את זה היא למקסם את הלחץ הצבאי, הדרך הרעה ביותר היא להראות כמה אתה לחוץ ומוכן לשלם כל מחיר", הדגיש.

השר הלין על הצורה בה מוצגת המלחמה בתקשורת. "מי שפותח עיתונים וטלוויזיה במדינת ישראל חושב שאין סיכוי לנצח. אני אומר לכם אנחנו ננצח גם בדרום, גם בצפון, אין דבר חשוב יותר כרגע לכלכלה מניצחון, לא תהיה כלכלה בלי ניצחון ולא יהיה ביטחון בלי ניצחון. זה אירוע, מנהלים אותו נכון, לא להיבהל יותר מדי, ובעזרת השם נעשה ונצליח".

הוא נשאל כיצד הוא משפיע בממשלה וענה, "השפעתי על העברת כספים לרשות. יצרנו מצב שהאמריקאים ערבים לכך שלא יעבור כסף לעזה. זו עבודה שעושים אותה לאט, בשקט ובצורה יסודית, בלי כותרות והכרזות. לפני המלחמה הכשרנו הכי הרבה יחידות דיור. אני מאמין בלעשות את הדברים באופן שקט ובלי הכרזות. שכשיגיע הזמן להעריך - הציבור יעשה את זה".

השר סמוטריץ' התייחס גם לדבריו של השר חילי טרופר בכנס בנוגע להתנגדות להקמת מדינה פלסטינית. "אשמח מאוד שבני גנץ יגיד את זה בקולו. העברנו החלטה שמתנגדת למדינה פלסטינית והוא התנגד, שינינו את זה לכך שאנחנו מתנגדים להחלטה חד צדדית ועל זה חתמו כולם. בני גנץ אירח את אבו מאזן בביתו. הוא דחף כל הזמן לשיח על היום שאחרי, מה זה היום שאחרי? הרשות הפלסטינית תעשה רפורמות? אני אומר בקול חד משמעי, אין ולא תהיה מדינה נוספת מהים לירדן ולא שום ישות תומכת טרור".

"אשמח לשמוע את בני גנץ אומר את זה בקולו ולא שולח את חילי טרופר. זה נכון, צריכים לשמור על האחדות ולנהל את המחלוקות בצורה אחרת, אנחנו ניהלנו את זה בצורה עניינית. לא איימנו לפרק את הצבא, אבל גם אנחנו עושים חשבון נפש. שאף אחד לא יתבלבל, יש ימין ויש שמאל ויש מחלוקות ודעות שונות. אני מציע לא לטשטש את המחלוקות ולא להיות תמימים ולחשוב שהכל עבר".