הרכב שופטי בג"ץ שדן בעתירות
הרכב שופטי בג"ץ שדן בעתירותצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שופטי בג"ץ הוציאו הערב (שני) מספר צווים על תנאי בעתירות שהוגשו נגד אי גיוס חרדים לצה"ל לאור פקיעת חוק הגיוס.

השופטים קבעו כי על המדינה להסביר מדוע לא תבוטל החלטת הממשלה שמונעת אכיפה של גיוס תלמידי ישיבות נוכח פקיעת החוק וכן להבהיר מדוע מגיעות להן תמיכות כלכליות.

הם גם הוציאו צו ביניים המונע, החל מהיום הפחתה של תקופת שירות או כל תקופה רלוונטית אחרת, לעניין גיוסם ושירותם של בני ישיבות.

ההערכה היא כי ההחלטה נועדה לאותת שבג"ץ שוקל להתערב בסוגייה.

מוקדם יותר דנו השופטים עוזי פוגלמן נועם סולברג ויצחק עמית בעתירות. עו"ד אליעד שרגא מהתנועה לאיכות השלטון אמר בדיון כי "יש אזרחים שיש להם רק זכויות, הם לא צריכים לעבוד, לא צריכים ללמוד לא צריכים לשלם מיסים. הם נהנים מאינסוף כספים קואליציוניים. זאת סוגיה שאנחנו כבר 25 שנים עומדים כאן והמדינה באה ומספרת סיפורים".

השופט פוגלמן פנה לשרגא ואמר, "יש כאן רק שאלה אחת שאני מבקש שתתמקד בה – האם לממשלה יש סמכות לקבוע בהחלטת ממשלה ולא בחוק שתלמידי הישיבות לא יתגייסו?". השופט סולברג הוסיף, "לא צריך ללכת לטענה של חוסר סבירות, לכאורה הממשלה לא הצליחה בחקיקה אז הלכו להחלטת ממשלה".

עורך הדין טומי מנור המייצג את ארגון אחים לנשק אמר כי "החלטת הממשלה פסולה. הדברים מתחדדים לאור האמירה של המדינה שבגלל המלחמה יש צורך בהארכת שירות הסדיר והמילואים. בדקתי ומצאתי לחרדתי שבמשך 75 שנים היו 12 מלחמות גדולות ועוד מבצעים בדרך. כל שש שנים בממוצע יש מלחמה. העיקרון שחייבים לגייס את כל האוכלוסייה ושכל אפליה היא פסולה ופוגעת בכבוד האדם ובשוויון קיים תמיד. המציאות הנוכחית של המלחמה מחדדת אותה".

עו"ד אבי מילקובסקי, בא כוחה של המדינה אמר בדיון כי "הדרג המדיני נערך לשאלה כיצד להנחות את רשויות הגיוס החל מיוני, שעה שלא עלה בידי המחוקק לחוקק הסדר חוקי חדש. המדינה חשבה שאם היא מצהירה שבכוונתה לחוקק הסדר חדש בנוגע לגיוס בני ישיבות וקבעה לוח זמנים עד סוף מרץ, אז בתקופת הביניים הקצרה הזו לא יגויסו תלמידי הישיבות".

לדבריו, בבסיס העמדה עמדו שני שיקולים: האחד, שלא ליצור מעשה עשוי אם הדרג המדיני מצהיר כי יחוקק הסדר חדש. השיקול השני הוא כלכלי, שכן מבחינת הצבא גיוס חרדים כרוך בהשקעת משאבים עצומה, שאין בה טעם כשהדרג המדיני מצהיר שבכוונתו להביא לחקיקת חוק חדש".

השופט סולברג השיב, "בפועל מדובר בכך ששר הביטחון מורה על דחיית גיוס של קבוצה נרחבת, של חרדים".