מנכ"ל האגודה להתנדבות, ירוץ לוץ, סיפר בכנס ירושלים ה-21 על פעילות השירות הלאומי שהתגברה משמעותית מאז ה-7 באוקטובר.

"היה חשוב להתעשת ומיד במוצאי שבת, כינסנו צוות לניהול האירוע באמצעות מאות העובדים ואלפי המתנדבים שלנו. התפקיד של השירות הלאומי במדינת ישראל זה להוות חוסן חברתי משלים לחוסן הביטחוני. רק מדינה עם חברה וצבא חזק, היא מדינה חזקה. רואים זאת יותר מתמיד בימים אלה, לפני ותוך כדי המלחמה", מסביר לוץ.

לדבריו, "חוסן של חברה נמדד בערבות ההדדית, בסיוע לקשישים, בטיפול בחולים, בבתי החולים ובמד"א. זה בדיוק מה שעושים רבבות מתנדבי השירות הלאומי. החלטנו שבמלחמה אנחנו מתמקדים בכמה חזיתות: אחת מהן זה להיות ולסייע למפונים בבתי המלון. חזית נוספת שהתמקדנו בה היו יוזמות של הקמת גרעיני שירות לאומי בבתי החולים. לדוגמא הקמנו גרעין שמטפל בשיקום של חיילים ואזרחים נפגעי המלחמה. בנות הגרעינים פועלות לאורך כל היממה בקומונה של מכפלות עשייה ותרומה משמעותית".

הוא התייחס גם לפולמוס סביב חוק הגיוס. "אין לי תשובה טובה כי אני חושב שלהגיד שהדברים ייעשו בהידברות כשהחרדים לא מבינים שהם צריכים להיות חלק מזה - זה להתחמק מהאמת. זה לא יקרה בהידברות וגם לא בכוח. אולי תמריצים יסייעו כאן".

לוץ דיבר גם על ההתמודדות של בנות דתיות שחושבות לפנות לשירות הלאומי מול קמפיין שמעודד אותן להתגייס. "זה רגיש בשבילי, כל בת דתיה שרוצה להתגייס ועושה תפקיד משמעותי אני חושב שזה מבורך. צריך לעזור לה, לסייע לה, להכיר בה. אבל אם הבנייה של הדבר הזה באה על חשבון של הרס השירות הלאומי - זה דבר בעייתי".

"העורף צריך היום את השירות הלאומי. מתחילת המלחמה יש פניות רבות של צעירות וצעירים חילונים שקיבלו פטור מסיבות רפואיות כאלה ואחרות, והמלחמה גרמה להם לרצות לעשות שירות לאומי.אני חושב שצריך לחבק אותם ולתת להם את ההזדמנות לשותפות בנטל", הוא מסכם.