תא"ל דניאל הגרי: אנחנו נגיע לסינוואר, חי או מתדוברות כנס המנהיגות היהודית העולמית

דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי השתתף היום (שלישי) בוועידת "אתגרי העם היהודי" של ההסתדרות הציונית העולמית ונשאל על המרדף אחרי מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר.

"אני לא חושב שהשאלה זה איפה המטרה. אנחנו נגיע אליו - חי או מת. כמה זמן שזה ייקח אנחנו נעשה את זה", הצהיר הגרי.

הוא הוסיף "אנחנו אוספים את המודיעין שלנו, אנחנו עושים הרבה דברים, לוקחים סיכונים וזה יקרה".

מטרת כנס המנהיגות היהודית העולמית היא להתמודד עם האתגרים החמורים העומדים בפני קהילות יהודיות ברחבי העולם, המוחרפים על ידי התמיכה הגוברת בחמאס ובארגוני טרור אחרים.

בהזמנה שיצאה לקהילות ברחבי העולם תיאר יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל, את המצב הנוכחי ככזה ש"שינה את חייו וסדרי העדיפויות של העם היהודי ברחבי העולם", והדגיש את גל האלימות וההפחדה נגד יהודים: "כל אחד עם מגן דוד, דגל ישראל, סממן יהודי או אפילו חולצה הקוראת לשחרור החטופים – כולם מטרות להטרדה ולאלימות".

עוד כתב חגואל כי "עלינו לטפל במצב הביטחוני של יהודי התפוצות, לבנות מחדש את הקיבוצים, היישובים והעיירות ההרוסות שנפגעו בהתקפה של חמאס, ולתמוך במשפחות שנפגעו". המכתב מציין גם את מצוקת המשפחות שיקיריהן נחטפו בידי חמאס ונותרו בשבי.

בתוך כך סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה הבוקר (שלישי) כי ההצעה שגובשה בשיחות בפריז כוללת הפסקת אש שתימשך 40 יום, שחרור של 10 מחבלים בתמורה לכל חטוף ישראלי שחוזר מהשבי. בעסקה הקודמת, שוחרר חטוף אחד על כל שלושה מחבלים.

ההצעה קובעת כי את כלל השבויים הישראלים – כולל נשים, חטופים בני 19 ומטה, מבוגרים בני 50 ומעלה ושבויים חולים – יש לשחרר בתמורה למספר ספציפי של אסירים פלסטינים שייקבע מראש. השלב הראשון כולל שחרור של 40 חטופים שנכללים בקטגוריה הומניטרית, בתמורה לקרוב ל-400 אסירים פלסטינים שישוחררו מהכלא בישראל.

כמו כן לפי ההצעה טיסות הסיור של צה"ל ברצועה ייפסקו למשך שמונה שעות ביום. ההצעה שהוגשה לחמאס עוסקת גם בחזרה הדרגתית של כל העקורים הפלסטינים לצפון רצועת עזה. אחרי שהשלב הראשון של הפסקת האש ייצא לדרך ישראל תסיג את כוחותיה מאזורים צפופים במיוחד ברצועה.

בהצעה יש התחייבות להכנסת 500 משאיות סיוע הומניטרי מדי יום, ולאספקת 200,000 אוהלים ו-60,000 קרוואנים. לעזתים יתאפשר לשקם את בתי החולים והמאפיות, והשיקום יכלול הכנסת ציוד חיוני ואספקת משלוחי דלק. לפי דיווח של "ניו יורק טיימס", ישראל הסכימה לשחרורן של חמש חיילות ישראליות בתמורה לשחרורם של 15 מחבלים "כבדים" שהורשעו בעבירות טרור.