עגבניות שרי
עגבניות שריפלאש 90

נתחיל בהסתייגות:

למרות הטענה הפופולארית כי עגבניות השרי הן המצאה ישראלית, טענה זו איננה מדויקת. למעשה, המקור שלהן הוא במרכז אמריקה והחל מהמאה ה-17 מופיע תיעוד של שימוש בעגבניות שרי בתרבות המערבית.

בראשית המאה ה-20 החלו עגבניות השרי להיות נפוצות בארה"ב. שמה של עגבניית השרי ניתן לה בגלל שהיא מזכירה דובדבן, באנגלית "שרי".

זן עגבניות השרי הנפוץ בישראל הוא שפותח בישראל ורק הוא. הפיתוח שלו הוא תוצאה של 12 שנים של מחקר ופיתוח, של מדענים מהפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית בירושלים, שנמצאת ברחובות.

זן זה נקרא טומאצ'יו (Tomaccio) והוא ככל הנראה המקור לטעות הנפוצה לפיה עגבניות השרי בכללותם הומצאו בישראל. הוא מבוסס על זני עגבניות בר שמקורם בפרו.

הזן פותח כך שיהיה עמיד לאקלים הישראלי החם. העגבניות שלו מגיעות לבשלות מהר מאוד, והתנובה שלו רבה הרבה יותר, לפחות ביחס לעגבניות רגילות. עד שנת 2005 בה גורשו תושבי גוש קטיף, רוב הייצוא של העגבניות בארץ (והשרי בפרט) הגיעו מהחממות בגוש קטיף. התפוקה הייתה מטורפת! 30 טון של עגבניות לדונם אחד!

באותה שנה התקיימה תחרות עולמית למציאת "העגבנייה הטעימה בעולם" ומתוך 16 מדינות משתתפות, ישראל זכתה במקום הראשון - בזכות עגבניות השרי של גוש קטיף. ישנם המון זנים של עגבניות שרי, המוכרים ביותר אלה:

עגבניות שרי צהובות

עגבניות שרי מתוקות

עגבניות שרי כתומות

עגבניות שרי מנומרות

עגבניות שרי וויטני

עגבניות שרי YOOM

עגבניות שרי אשכולות

עגבניות שרי תמר

עגבניות שרי ליקופן

עגבניית שרי תמר לב אדום

ספרו לנו בתגובות מהו הזן המעודף עליכם ומדוע?