אבו מאזן
אבו מאזןצילום: רויטרס

הממשל הנורבגי הודיע כי 407 מיליון שקלים הועברו לידי הרשות הפלסטינית כחלק מהסיכום בין ישראל לנורבגיה בעניין מיסי הרשות הפלסטינית.

משרד האוצר בראשות השר בצלאל סמוטריץ' סירב להעביר את כספי המיסים לרשות הפלסטינית ללא קיזוז של הכספים המיועדים לרצועת עזה.

ברשות הפלסטינית הודיעו כי יסרבו לקבל מישראל את הכספים אם לא יועברו במלואם, דבר שהוביל לפתרון כי הכסף המקוזז "יחנה" בנורבגיה ויעבור ממנה לידי הרשות.

מקורות שהיו מעורבים במו"מ אמרו לערוץ 7 כי סמוטריץ' הסכים שוב ושוב להעביר את הכספים לנאמנות בארה"ב אלא שהאמריקאים סירבו מאחר ולהם אסור יהיה גם בעתיד להעביר את הכסף לרש"פ בשל חוק "טיילור פורס" הקובע כי לא יועבר סיוע כלכלי אמריקני לרשות הפלסטינית, כל עוד היא ממשיכה לשלם קצבאות למחבלים. סמוטריץ' טען שהאמריקאים אינם יכולים לדרוש ממנו לעשות את מה שהוא אסור על פי החוק שלהם.

סמוטריץ' ודרמר גם עמדו על כך שלא תהיה עסקה סיבובית שבאמצעותה הכסף יעבור לרש"פ ולעזה באמצעות הלוואה או מענק של המדינה השלישית.

על פי המתווה יתקבל מכתב חודשי שבו יאשר שר האוצר הנורבגי את קיום תנאי המתווה. הפרת תנאי מתנאי ההסכם תאפשר לסמוטריץ' לעצור לאלתר את העברת כספי הסילוקין לרש"פ, גם את אלה שאינם מיועדים לעזה.