זירת הפיגוע בכניסה לעליצילום: TPS

שני ישראלים בשנות ה-20 וה-50 לחייהם נרצחו בפיגוע ירי אחר הצהריים (חמישי) בתחנת הדלק בכניסה לישוב עלי בבנימין.

אביעד גזבר, אחד מהבעלים של מסעדת "חומוס אליהו" שבתחנה, שיצא להתרעננות משירות מילואים בחאן יונס, ירה על המחבל וחיסל אותו.

המחבל הוא מוחמד יוסף דיאב מנאסרה - קצין במשטרה הפלסטינית בדרגת רב סרן, המתגורר במחנה הפליטים קלנדיה הסמוך לירושלים. למנאסרה היו שני מאסרים קודמים, והוא שוחרר בפעם האחרונה מכלא עופר בשנת 2019, לאחר שריצה עונש מאסר בגין עבירות אמל"ח. מתבצעות סריקות אחר מחבלים נוספים.

פראמדיק מד"א שמואל ריינוס וחובש בכיר במד"א אברהם אפלבאום סיפרו: "כשהגענו למקום ראינו בתחנת הדלק רכב שבתוכו ישב פצוע מחוסר הכרה עם פצעי ירי ובסמוך שכב על הכביש גבר נוסף שגם הוא היה מחוסר הכרה עם פצעי ירי. ביצענו בדיקות רפואיות אבל הפציעות היו אנושות ובתוך זמן קצר נאלצנו לקבוע את מותם".

ישראל גנץ בזירת הפיגועצילום: דוברות

ראש המועצה האזורית בנימין ישראל גנץ בזירת הפיגוע: "אנחנו עם שני נרצחים בפיגוע קשה וכואב. הטרור כאן ובעזה הוא אותו טרור עם אותם מחבלים ואותן שאיפות. חובה לעלות להתקפה מוחצת נגד הטרור ביהודה ושומרון. יש להיכנס למרכזי הערים, להרוס תשתיות ולמגר מחבלים עד תום בדיוק כמו בעזה".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר אמר, "אתמול כניעה של קבינט הקונספציה בעניין הר הבית - היום פיגוע. הבוקר פינוי יהודים בבנימין - עכשיו פיגוע. הקבינט המצומצם, צאו מהקונספציה!".

יו"ר הציונות הדתית, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' אמר, "אדרוש הערב בישיבת הקבינט לשנות פאזה ולהשתחרר מהקונספציה גם ביו"ש. זה לא המצב הכלכלי, זו שנאת ישראל עמוקה שאינה שונה בין עזה ליו"ש".

"לא יתכן שבכל שנה הרמדאן והתקופה הקודמת לו יהפכו למרחץ דמים של רצח יהודים. זו אינה גזרת גורל. זה דורש מצה"ל הרחבת המאמץ הסיכולי ולא צמצומו, סגירת צירים, החזרת המחסומים ופיתוח מאסיבי של ההתיישבות כתשובה ציונית הולמת. אני מבקש לשלוח תנחומים מעומק הלב למשפחות הנרצחים ולחזק את תושבי עלי ואת המתיישבים כולם".

אריאל אלמליח יו"ר הישוב עלי: "מדובר בפיגוע קשה. לאחר הפיגוע לפני שנה בתחנת הדלק בעלי התרחש במקום פיגוע נוסף. כעת כוחות הביטחון יחד עם רבש"ץ הישוב עלי מבצעים סריקות במקום. *לצערנו הכתובת הייתה על הקיר".

ח"כ לימור סון הר מלך בתגובה לפיגוע, "הפיגוע הנורא בתחנת הדלק בעלי מוכיח שוב כי האויב הערבי ביהודה ושומרון אינו שונה מאחיו בעזה ולשניהם אותה המטרה - להשמיד להרוג ולאבד את כל היהודים ללא הבחנה. הפתרון היחיד הוא מלחמת חורמה ללא מצמוץ בכל גילוי של טרור ולו הזעיר ביותר ובמקביל הרחבת ההתיישבות וחיזוק אנשיה החלוצים ולא להיפך... רק כאשר נבין זאת ולאור כך נפעל נזכה לחיות בארצנו לבטח. אני שולחת תנחומים מלב דואב למשפחות הנרצחים הי"ד".

ח"כ דן אילוז אמר, "התגובה לפיגוע הרצחני לא צריכה להיות קריאות רופסות להרגעת השטח לקראת הרמדאן, כמו ששומעים באולפנים, אלא גביית מחיר כבד מהאויב. רפיסות מזמינה עוד טרור. גביית מחיר כבד משקמת את ההרתעה".

"חוץ מחיסול המחבל וכל מי שסייע לו ופירוק רשתות הטרור ביו"ש, אנחנו חייבים גם כן להעמיק את השורשים שלנו בארץ כתגובה למי שרוצה לנתק אותנו מכאן. התגובה חייבת לכלול עוד התיישבות וצעדים ממשיים לקראת החלת ריבונות. רק ככה נחזיר את השקט".

בחודש יוני האחרון התרחש פיגוע קשה ממש באותו מקום. שני מחבלים, מהנד שחאדה וח'אלד מצטפא עבד א-לטיף צבאח הגיעו ברכב לכניסה לישוב עלי. המחבלים פתחו באש לעבר שומר הכניסה לעלי ופצעו אותו באורח בינוני. הם המשיכו מזרחה, נכנסו למתחם תחנת הדלק הסמוכה, וירו לעבר מסעדת "חומוס אליהו" במתחם.

הנרצחים אז בפיגוע: אלישע אנטמן (בן 18) ועופר פיירמן (בן 63) שניהם תושבי עלי, הראל מסעוד (בן 21) תושב יד בנימין ונחמן שמואל מורדוף (בן 17) תושב אחיה.