יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל, עו"ד מארק צל, לא התרגש לגלות שהתמיכה הבלתי מסוייגת של הממשל האמריקני לאחר ה-7 באוקטובר הולכת ופוחתת ככל שהזמן עובר.

"כשביידן ובלינקן וכל הצוות שלהם הביעו זעזוע ממה שקרה ב-7 באוקטובר, אמרתי שכדאי להמתין, כי זה לא בדיוק כמו שזה נראה לנו. אחרי זמן מה, עוד יחסית בתחילת המלחמה, הם התנגדו לתמרון קרקעי. הם התנגדו לרצון שלנו שלא להעביר סיוע הומניטרי לעזה ולהמשך המלחמה באופן כללי וכעת הם לוחצים עלינו להפסיק את המלחמה כולה ולתת לחמאס לשרוד", אומר צל בראיון לערוץ 7.

לדבריו, האמריקנים מכירים את המצב בשטח, אבל פועלים ממניעים מאוד מסויימים. "הכל קשור לפוליטיקה הפנים-אמריקנית. לדמוקרטים יש בעיה עם המועמד שלהם - ג'ו ביידן - שלא מצליח לשכנע את הכוח האמיתי של הדמוקרטים, המצביעים הצעירים, הם מנסים להיות יותר פרוגרסיביים מברק אובמה".

גם הלחצים להסכמה להקמת מדינה פלסטינית, לדעתו, נובעים מאותו מקום. "זה תואם את רצון המפלגה הדמוקרטית שמעוניינת מדינה פלסטינית מסיבות פוליטיות, כדי לשכנע מצביעים במדינות כמו מישיגן שיש בה לא מעט מצביעים ערבים-אמריקנים, ללכת לקלפי ולתמוך במועמד הדמוקרטי. כרגע, טראמפ והרפובליקנים מובילים במישיגן וזו מדינה שעלולה להכריע את הבחירות. לכן הם מנסים בכל דרך לנקוט בגישה פרוגרסיבית ומשתמשים בסוגיית המדינה הפלסטינית כדי לנצח בבחירות".

הוא מזכיר כי "לצד הבעיות בגבולות וגל הפשיעה יש גם התדרדרות גדולה של הכלכלה האמריקנית. הדמוקרטים עשו בלאגן בגלל הפלג הפרוגרסיבי במפלגה. נכן שיש הרבה שלו אוהבים את דונלד טראמפ - אבל מתקשים להתווכח איתו על מדיניות ושאלות של מה צריך לעשות".

ומה צריכה ממשלת ישראל לעשות אל מול הלחצים מצד ממשל ביידן? "ישראל צריכה לעשות מה שטוב לה. ראש הממשלה יודע איך לתמרן בזירה הדיפלומטית כדי לא להגיע לעימות קשה עם האמריקנים ומצד שני לעשות מה שבאינטרס הישראלי - לגמור את המלחמה בעזה, לסיים עם הבעיה בצפון מול החיזבאללה ולהחזיר את החטופים. לא צריך להיכנע ללחץ אמריקני או בינלאומי".