ויקטור אורבן
ויקטור אורבןצילום: רויטרס

הרב שלמה כובש, יו"ר 'איגוד הקהילות שומרי תורה בהונגריה', שיגר היום (חמישי) מכתב מיוחד בשמו ובשם יהודי המדינה והתפוצות לראש הממשלה ההונגרי ויקטור אורבן, בו הוא מודה לו על תמיכתו העמוקה בישראל – מול כל מדינות האיחוד האירופי.

הרקע למכתב הוא התנגדותה של הונגריה לכמה החלטות קשות נגד ישראל שכמה מדינות ניסו להעביר באיחוד. העובדה שההחלטות הללו נדרשו לעבור בהצבעה פה-אחד, גרמה להונגריה להתנגד להן ולהפילן.

הרב כובש, משלוחי חב"ד למדינה, העומד בראש התאגדות הקהילות האורתודוכסיות בהונגריה, כתב לראש הממשלה ההונגרי, "אחרי דרישת שלומך הטוב, בתקווה ובתפילה שאני מוצא אותך ואת בני משפחתך בבריאות איתנה, בשם הקהילה היהודית בהונגריה, בשם תושבי ישראל, יהודי התפוצות והחלקים השפויים בעולם, הרשה לי להודות לך ולממשלתך על עמידתה האיתנה, שוב, של הונגריה בזירה הבין-לאומית אל מול הרוע הגלובלי".

הוא הוסיף, "בימים האחרונים הייתה הונגריה המדינה היחידה שהתנגדה לתוכנית ההצהרה הצבועה של האיחוד האירופי שהייתה קוראת למדינה היהודית להימנע מלתקוף את רפיח, המעוז האחרון של חמאס. הצהרה זו, תמנע מישראל לזכות בניצחון מכריע על ארגון הטרור. בנוסף לכך, שר החוץ סייארטו הצהיר לפני כמה ימים כי הונגריה אינה תומכת במאמצי האיחוד האירופי להטיל סנקציות כלכליות על אזרחים ישראלים שמתגוררים בחבלי הארץ ההיסטוריים של עמינו בטענה שהם 'מתנחלים אלימים'".

לדבריו, "ביום שאחרי ה-7 באוקטובר, הזדעזענו לראות שהאכזריות שבוצעה נגד היהודים - כמו פעמים רבות כל כך במהלך ההיסטוריה - לא הקלה על האנטישמיות. למרבה הצער היא רק הגבירה אותה לרמה שלא נראתה קודם לכן. בערים הגדולות ברחבי אירופה, מאות אלפי פונדמנטליסטים אסלאמיים ואזרחים אירופאים בעלי דעות מעוותות קוראים להשמדת ישראל, בעוד שמספר פשעי השנאה האנטישמיים גדל גם הוא באופן דרמטי".

"העמדה החזקה הראשונית של המנהיגים הפוליטיים של העולם המערבי לטובת ישראל הולכת ונחלשת, הבהירות המוסרית שלהם מתעוותת בלחץ של מצביעים מוסלמים פרו-טרוריסטים ואנטישמים שמפגינים את עצמם במסווה של אנטי-ישראליות" .

את מכתבו סיים הרב כובש בקביעה כי "בשנים האחרונות, הודות לך, הפכה הונגריה לאי של שלום וביטחון חריג בזירה האירופית והעולמית. הנחישות שבה הממשלה ממגרת תופעות המאיימות על ביטחון הציבור ועל ביטחונן של הקהילות המתגוררות בה, כמו גם ההתנגדות לגלי ההגירה שנועדו לשנות את דמותה של הונגריה והאיסור העקבי על הפגנות תומכי טרור - הן פעולות ברוכות שאין להן אח ורע.

"בנוסף לכל אלה, הונגריה עומדת פעם אחר פעם לצדה של ישראל, ובכך משמיעה עמדה איתנה המשמשת עוגן ומצפן מוסרי בעולם שעליו ניבא ישעיהו הנביא: "הוי האמרים לרע טוב ולטוב רע שמים חשך לאור ואור לחשך שמים מר למתוק ומתוק למר".