יצחק צייגר ואוריה הרטום זכרונם לברכה
יצחק צייגר ואוריה הרטום זכרונם לברכהנדב גולדשטיין וישי סימנסקי/TPS, באדיבות המשפחה

שני הנרצחים בפיגוע הירי בתחנת הדלק ליד עלי הערב (חמישי) הם יצחק צייגר בן ה-57 ואוריה הרטום בן ה-16 וחצי.

צייגר, תושב שבי שומרון, התגורר לפני כן ביישוב פסגות - לאורך 30 שנים - והתנדב בזק"א במשך שנים. הוא הותיר אחריו את אשתו שלומית, שלושה בנים ושני נכדים.

הרטום הי"ד היה תלמיד הישיבה התיכונית בשומריה. הותיר אחריו הורים ו-5 אחים. הוריו גדי ונעמה נפרדו, "אוריה נער טהור וישר דרך. זכינו לגדל נער צדיק וקדוש".

ראש המועצה האזורית בנימין ישראל גנץ ספד, "אוריה, נער צעיר ורך בשנים נרצח רק בשל היותו יהודי שחי בארץ ישראל. דמו של אוריה שנשפך היום לא יהיה לשווא - נתגבר ונעמיק שורשים למענו. אנו מצפים שההנגה והצבא יכו באויב האכזר וסביבתו עד השמדתם. בנימין כולה עוטפת את המשפחה היקרה בשעה קשה זו ומחזקת את קהילת דולב"

סגן עלי הרטום סבו של אוריה שנרצח הערב, אביו של אביו גדי, נפל במלחמת יום הכיפורים. אחיו הגדול של אוריה שנרצח הערב קרוי על שמו של הסבא עלי. לפני מספר שנים נכתב והולחן שיר ליום הזיכרון לחללי צה"ל.

מוקדם יותר הותר לפרסום כי יצחק צייגר בן ה-57 מהישוב שבי שומרון נרצח גם הוא בפיגוע.

צייגר התנדב במשטרה ושימש כחובש רפואת חירום ביישוב פסגות. הוא אב לשלושה ילדים, וסבא לשני נכדים. התגורר ביישוב פסגות ב-30 השנים האחרונות.

המחבל הפתיע אותו וירה בו בשעה שתידלק בתחנת הדלק. יצחק הספיק לשלוף את האקדח כדי להשיב אש אך נהרג מאש המחבל. הוא נישא לפני שנתיים לשלומית, גיסתו של רב היישוב שבי שומרון הרב יהושע שמידט.

צייגר הי"ד היה פעיל בענייני ארץ ישראל, הקפיד להצטרף לנסיעות לקבר יוסף ולהסיע את מי שהיה רוצה לעלות לחומש. היה גר מול משפחת בלטה שאיבדה את בנה נריה השבוע בקרבות בעזה.

חיסול המחבל בתחנת דלק בעלימצלמות אבטחה

המחבל שביצע את הפיגוע הוא מוחמד מנאסרה שמזוהה עם פת"ח וריצה בעברו שני עונשי מאסר בישראל.

בנוסף, שימש כקצין במשטרה הפלסטינית בדרגה המקבילה לרב סרן.

למנאסרה היו שני מאסרים קודמים, והוא שוחרר בפעם האחרונה מכלא עופר בשנת 2019, לאחר שריצה עונש מאסר בגין עבירות אמל"ח.

אביעד גזבר, בעל החומוס בתחנת הדלק. מתאר כיצד חיסל את המחבלערוץ 7

את המחבל חיסל אביעד גזבר, בעל 'חומוס אליהו' בתחנת דלק לאחר שיצא להתרעננות מהלחימה בעזה.

"זכיתי לצאת להתרעננות מחאן יונס והגעתי פה למקום שלי בחומוס", אמר גזבר והוסיף כי "אותם מחבלים שנמצאים בעזה זה אותם מחבלים שנמצאים כאן, בכל מקום רוצים להשמיד אותנו".

גזבר קרא, "חייבים להרים את הראש, להפסיק להיות ילדי כאפות ולהבין שאנחנו כאם ונשארים כאן, להפסיק עם הרפיסות, חייבים להרים את הראש, להמשיך את הבנייה, בואו נרים את הראש".

הוא שחזר את רגעי הפיגוע, "שמעתי יריות, הייתי בתוך החומוס, הבנתי ישר שזה פיגוע. נתתי כדור כדי שהמחבל יבין שאני נמצא פה. סימנתי לו, ראיתי שהוא רואה אותי והתחיל להסתער לכיווני".

הוא הוסיף, "תפסתי מקום ויריתי בו, הורדנו אותו. המשכתי סריקות, ראיתי שאין מפגעים וככה נגמר האירוע".