הרב ד"ר אליהו רחמים זייני
הרב ד"ר אליהו רחמים זייניצילום: באדיבות המצולם

במאמר שכולו הפגנת אי הבנה של מציאות צבאית, ועוד יותר של מלחמה אכזרית ביום שמחת תורה נגד חיות טרף שכמותם עמנו לא פגש מעולם מאז פרעות ת"ח, יוצאת שלי יחימוביץ בהתקפה בלתי מרוסנת על תא"ל ברק חירם, וקובעת – לא ברור אם על תקן רמטכ"ל, שופט עליון בג"ץ או רב ראשי – ש'מפקד שמורה לירות על אזרחים לא יכול להמשיך לפקד'.

האמת שאין מה להיות כ"כ מופתע, שהרי במחוזותינו כל אזרח רואה את עצמו רשאי וראוי לשפוט כל דבר בכל תחום, בין אם הוא מבין בו דבר ועוד יותר אם הוא בור בנושא. וכיון שלא ידוע לי ששלי שימשה מג"ד, מח"ט או אוגדונר, אז מסתמא היא מבינה בענייני צבא יותר מכולם! לסתירת טיעוניה הצבאיים, כבר השיב האלוף גרשון הכהן במאמרו בנידון (ב'ישראל היום' 26 בפברואר), ואין כל צורך להוסיף דברים מפי פחות מומחה ממנו.

לדעת יחימוביץ 'לא זכורה בהיסטוריה הצבאית של מדינת ישראל פקודה נוראה מזו שפקד בערבו של 7 באוקטובר ... לכוון קנה של טנק ולירות מטווח אפס על הבית בו בני ערובה בידי מחבלים'. אמרי נא קודם כל: היית נוכחת במציאות המטורפת ההיא?! ומדוע את מתעלמת שגם 'לא זכורה בהיסטוריה מדינתנו' מצב קטסטרופאלי מבחינה צבאית, ביטחונית ומודיעינית כזה של שמחת תורה, שהמחדלים של מלחמת יום הכיפורים מחווירים על ידו?! ובמישור האישי מוסרי, מי הרשה לך לשפוט קצין מהולל ומזהיר שדהר בריצה להציל מיוזמתו את אחיו מהאסון שהמיטו עלינו מפקדים בכירים יותר מתוך אידיאולוגיה פסולה, לא יהודית, אנטי-לאומית, ולמעשה גיטואיסטית, פרי חינוך מתוצרת מכון ווקסנר? האם התעלמותך מפשעיהם, וכל יום ויום שעובר חושף עוד סל שלם של כישלונות צבאיים, מודיעיניים נוראיים מצדם, נובעת מקירבה אידיאולוגית אתם?

ולגבי הפקודה של חירם, מי אומר לך שהרצון 'לסיים את האירוע' והפקודה הקשה לא נבע מחשש לאסון יותר גדול העלול להתרחש בלעדיו? הלא עשרות חיילים שילמו כבר בחייהם הוראות מטופשות מתוך רחמנות שמפמפמים בה כיהודית, כאשר למעשה אין בה אלא אימוץ גישה נוצרית קיצונית נוסח 'ויה דולורוזה'?!

12 מאחינו אכן נפלו כקרבנות, וזה נורא, אך אינם קרבנות של ברק חירם, אלא של החיות, שאת והמפלגה שהיית חברה בה ראו בהם שותפים, וראויים לכבוד, להגנה ולחיים, מאז הסכמי אוסלו שאדמו"רכם שמעון פרס רקם באופן בלתי חוקי בעליל. החייתיות של חיות החמאס היא זו שהביאה קצין מהולל לסיטואציה בלתי אפשרית וקשה מנשוא. מעבר לכך, הסכמי תועבה אלה העניקו להם מדינה וצבא דה-פקטו בעזה וביו"ש, והכל על גבם של אלפי הרוגים ורבבות פצועים מבין אחינו.

אבל ליחימוביץ אין לכל זה כל חשיבות. למען האמת, למראה גישתה, אין אנו מופתעים. היא נופלת קרבן לעיוות אינטלקטואלי קלאסי של השמאל בעולם כולו, הרואה תמיד את עצמו כנאור מספיק לראות את האמת האולטימטיבית, אבל עיוות הבא לידי קיצוניות מיוחדת אצל חקיינים עלובים ישראלים. עיוות זה שבמקורו אינו אלא שחיתות אינטלקטואלית הפועלת באופן הבא: שופטים אירוע המתמשך בזמן, תוך הוצאת פרט אחד ממנו מהקשרו ובהעלמה זדונית של מכלולו וסיבותיו, משום שהפרט זה נח למבקר, כאשר המכלול וסיבותיו מציקים.

שופט בצדק ובמישרים היה קודם כל קובע שהאחראים העיקריים על המצב הנוראי של האומה, מצב שמול הנוראיות שבו מצא ברק חירם את עצמו, הם הרצ"י, אלוף פיקוד הדרום, ראש אמ"ן, ראש השב"כ, ויחד אתם רוב מפקדיהם הבכירים לשעבר של צה"ל, מגנץ ועד היום, שראו וידעו על התעצמות החמאס, ובכל זאת גימדו את הסכנות מתוך תפישת עולם לא יהודית ולא אחראית, והביאו לידי פוגרום אכזרי, מתועב ומשפיל את כל האומה, פוגרום שכמותו לא ראינו מאז שנת ת"ח, ושגבה חייהם וכבודם של 1200 קרבנות עוד לפני הגעתו של ברק חירם לזירה, ועוד כ-300 חיילים שנאלצו ללחום בתנאים ששום צבא מתוקן לא נדרש לעמוד בהם

ואם כבר עוסקים באריתמטיקה מכברית, די אפילו במה שקרה לאחד מתלמידיי שמצא את 18 חבריו מגולני ערופי ראש רגעים ספור אחרי ההתקפה, כדי 'לאזן' את 12 הקרבנות שאת מנפנפת בהם. ומדוע שקעו בעיוורון חולני כרוני כזה? בגלל אותה אג'נדה ליברלית פרוגרסיבית חולנית השלטת במטכ"ל, מרופדת במנטליות גלותית משעבדת, ש-2000 שנות גלות הצליחו להשריש עמוק במוחם של רבים מטובי בני עמנו. ובעיוורון אובססיבי שמלאני, שלי מתעלמת מאחריותם הבלתי מסויגת של 'מאפשרי' הפוגרום, ולא מעלה בדעתה לדרוש מה שכל מדינה נורמלית וכל אדם ישר היה דורש, קרי, פיטוריהם המיידיים של האחראים על 1500 קרבנות אלה, והיא דורשת דווקא פטורי מפקד עתיר זכויות שנאלץ לא לרחם על 12 מאחינו כדי להציל אותנו מהאסון שהמיטו עלנו שותפיה האידיאולוגים של שלי! למחזה סור-ריאליסטי כזה לא זכינו מאז רוסיה של סטלין ושאר פושעי העולם הבולשביקי!

בעיוורון שכלי המהול בהטעיה עצמית, המעורר את השאלה האם התופעה היא תוצאה של שמאלניות כרונית אופיינית או של טיפשות מתמיהה, שלי טוענת שצה"ל מקיים 'דיון משפטי, מבצעי ומוסרי מתמשך, על מהי פקודה בלתי חוקית בעליל שדגל שחור מתנוסס מעליה', אנו עומדים משתוממים.

ממתי התקיים בצה"ל דיון כזה? הלא בצה"ל רק בילו את זמנם לקבוע 'קוד אתי' עפ"י אג'נדה פוליטית שמאלנית ברורה, נטול כל זיק יהודי או לאומני, ומנסחו, אסא כשר, נבחר עפ"י התאמתו לאג'נדה זו. ובטיעונה, שלי מעמידה אותנו מול גרוע מכך, כי מה היא מונה כבעיות שדרשו 'קוד' כזה? ובכן, רק מקרים של פגיעה באויבים (כפר קאסם, 'חפים מפשע'!!)! איזו מנטליות גלותית פרי אימוץ של חינוך נוצרי! איזה עיוות מחשבתי נוראי! הלא מספר ה'חפים מפשע' אמיתיים מבין חיילי צה"ל שנהרגו בעקבות הוראות אוויליות מזוכיסטיות של צה"ל (כגון סיכון חיילינו כדי לא לפגוע באויב!) עולה בהרבה על כל פסידו-חפים של אויבינו, ובמלחמה הנוכחית המקרים כבר רבים מנשוא. אז, איזה ניצחון מזהיר היא מעניקה לנצרות: היהודי סובל, אך הוא האשם הבלעדי מסבלו!

לסיכום: לא שלי עומדת במשפט, אלא התפישה הצהלי"ת הנוכחית כולה: אם ה'קונספציה' המתובלת בהפלייה לרעה של דתיים, מתנחלים וימניים בפיקוד של צה"ל - על אף שהם מוכיחים מעל ארבעה חודשים את מסירות נפשם הנשגבה למען כל העם, מסירות שכדגומתה כבר זמן רב לראינו - לא תחדל, לא רק שצה"ל ייאבד את מפקדיו המבריקים ביותר, אלא שאף המוטיבציה וההערכה המופלאה של כל העם לצה"ל תיפגע באופן נואש וללא אפשרות של תיקון. לכן, מוטל על ידידנו השר גלנט לשים קץ, ובאופן דחוף, לעוולות הבלתי נסבלות מסוג זה אם אינו רוצה שההיסטוריה תשפוט אותו ברותחים.