הסיור
הסיורצילום: דוברות יב"ע

עשרות מראשי המוסדות של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא יצאו לסיור מקיף ביישובי עוטף עזה ונחשפו לסיפורים הקשים של התושבים בעקבות הטבח הנורא שארע בשמחת תורה, וגם קיבלו השראה לתקווה לעתיד.

את הסיור יזמו והובילו מנכ"ל ישיבות ואולפנות בני עקיבא אלחנן גלט וראש מנהל החינוך של הרשת הרב ד"ר יונה גודמן.

אל הסיור הגיעו ראשי הישיבות והאולפנות מכלל רחבי הארץ, כשהם נפגשים עם דמויות שונות ששיתפו אותם מהיום בו פרצה מלחמת חרבות ברזל.

מי שהדריך את הסיור הוא העיתונאי ותושב הדרום אלישיב רייכנר שביקש מראשי המוסדות לתת תשומת לב מיוחדת לסיור.

"ללכת על האדמה שמלאה מתרמילי הקרבות בשמחת תורה, זה משהו שלא יכול לעבור בהרצאה. לכן כל כך חשוב להגיע הנה ולחוות את הכל בכל החושים. ישנה חשיבות שאנשי חינוך, כמו דיינים, ירדו לשטח ויראו את המציאות בעצמם בלי תיווך. ההזדהות שלנו היא אחרת כשאנחנו מגיעים למקום", פתח רייכנר בסיור.

בתחנה הראשונה של הסיור הגיעו ראשי המוסדות אל כפר עזה, בו נפגשו עם תושב המקום ומפקד גלי צה"ל לשעבר שמעון אלקבץ, ששכל את בתו סיוון. אלקבץ שיתף בתחושותיו הקשות מיום בו חדרו מחבלים לבית של בתו ורצחו אותה ואת בן זוגה באכזריות, "אני רוצה להודות לכל מי שמגיע, כי כל זוג עיניים ולב פועם שוראים את מה שארע כאן יכולים לספר זאת למשפחות ולתלמידים. ענת אשתי ואני ידענו מהרגע הראשון שחשוב להראות לציבור את הבית של סיוון ומה עבר עלינו".

בהמשך הסיור הגיעו אל מתחם מסיבת הנובה וחזו באנדרטאות שנשארו במקום, וכן צפו בשחזור הקרבות בכפר כזה באמצעות משקפי מציאות מדומה של ארגון ניצחה הרוח בשיתוף חיל חינוך של צה"ל. הסיור המשיך למיגונית של ענר ומשם לעיר אופקים. באופקים האזינו לסיפורה האישי של שרית אוחיון ששכלה את בנה ובעלה שלחמו בקרבות, אך לצד הקושי היא שיתפה היכן היא מוצאת תקווה וכוחות לצמוח. סיור בעיר התקיים עם הרב עדי פלאח ששיתף על הלך הקרבות בעיר, בהן לחם והציג את חזונו לעתיד טוב יותר.

שיא הסיור הגיע בעת שראשי המוסדות נטעו עצים באופקים, כדי לעורר בקרבם ובקרב האזור תחושת צמיחה ונטיעה להמשך טוב יותר.

הרב גודמן העניק לראשי המוסדות חוברת בתחילת הסיור, בה ביקש מכל אחד למלא את אשר ראו עיניו ואת התחושות שהתעוררו בקרבו. לאורך הסיור העלה הרב גודמן גם דילמות ותהיות חינוכיות שצפות מתוך כל נקודה בה היו. בסיום הסיור ביקש הרב גודמן מכל אחד מראשי המוסדות לשתף את אשר עבר עליהם בסיור, ואלו נקודות חינוכיות הם לוקחים עמם הלאה לתלמידים שלהם.

גלט אמר כי "היציאה לסיור בעוטף עזה עבור ראשי הישיבות והאולפנות של בני עקיבא היא חשובה מאין כמותה. חובתנו כאנשי חינוך עבור תלמידינו זה קודם כל להיפגש עם המציאות בשטח. מלחמת חרבות ברזל עדיין מתרחשת, והחשיפה למה שקרה כאן בשמחת תורה, צריכה להיות נוכחת אצל כל אחד ואחד קל וחומר על אנשים האמונים על חינוך הדור".

"אנו חוזרים מכאן אל הישיבות והאולפנות אחרת, כשאנו חשופים למציאות, אך מלאי השראה ותקווה שנוכל להעניק לתלמידים שלנו עתיד טוב יותר. אני קורא לכל אנשי החינוך באשר הם להגיע גם הנה ולחזות במה שארע".