פעילות המשטרה במעבר כרם שלום
פעילות המשטרה במעבר כרם שלוםצילום: דוברות המשטרה

שופטת בית המשפט השלום בבאר שבע מירב עמר כהן החליטה לשחרר קטינה שנעצרה במחאות במעבר כרם שלום בשל חסימת משאיות הסיוע לעזה.

היא נעצרה בחשד לכניסה לשטח צבאי סגור, הפרת צו אלוף, וחשד לגרימת נזק לרכוש והפרעה לשוטר. לאחר מעצרה נחקרה הקטינה ללא נוכחות הוריה בניגוד לחוק. חרף העובדה שהמפגינים האחרים שנחקרו בגין האירוע שוחררו, בהחלטה תמוהה הוחלט לעצור את הקטינה, להותירה במעצר לילה ולהביאה לדיון בבית המשפט השלום בבאר שבע יום לאחר מכן.

עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו אשר ייצג את הקטינה לא השלים עם מעצרה ונקט הליך ייחודי המאפשר הגשת ערר לבית המשפט על החלטת הקצין, עוד ביום המעצר, ועוד בטרם הבאתה בפני שופט.

הערר נפתח לעת ערב והשופטת כהן הורתה למשטרה להגיב לערר באופן מידי. לאחר קבלת תשובת המשטרה, הורה בית המשפט על שחרורה לאלתר של הקטינה ממעצר.

עו"ד פולסקי מסר, "ביום שלישי נתתי ייעוץ משפטי לכל הקטינים שנחקרו בעקבות המחאה בכרם שלום, הייתי משוכנע כי כלל המעורבים ייחקרו וישוחררו לביתם. לתדהמתי הרבה נמסר לי לאחר השעה 17:00, כי הוחלט על מעצרה של אחת הקטינות. בהתאם לניסיוני ההחלטה הזו אינה עומדת בכל מבחן משפטי מקובל. חרף מספר ניסיונות לדבר עם קצינת החקירות בהם ביקשתי להבהיר לה כי מדובר בהחלטה תמוהה שאינה מתיישבת עם הוראות החוק, פניותיי לא נענו וקיבלתי מענה כי מדובר הוראה מהדרגים הגבוהים במרחב דרום של משטרת ישראל".

"לשיטתנו מדובר היה בהחלטת מעצר תמוהה ובלתי חוקית, שאינה עולה בקנה אחד עם הוראות החוק, החלטת המעצר הייתה ללא כל עילה, ורק מתוך נקמנות של משטרת ישראל ונועדה לשמש כסנקציה עונשית וזאת בניגוד להוראות החוק. מעבר לכך מעצר של קטינה ללא עבר פלילי, שרק ביקשה לממש את זכותה למחאה, גם אם כלל נזק לא מכוון לרכוש אינה אמורה להוות עליה או הצדקה למעצר ושליחתה לבית המעצר כאחרונת העברייניות הינה סעד פסול ולא ראויה. בית המשפט נדרש לכך והבין שעצם המעצר עשוי להיות אירוע טראומטי עבור הקטינה. אנו מברכים את בית המשפט על כך שבהחלטה ייחודית וחריגה, הנותנת משמעות להוראות החוק, העביר ביקורת שיפוטית על ההחלטה המנהלית של משטרת ישראל והורה על שחרורה המידי של הקטינה ממעצר עוד בטרם התקיים בפניו דיון".

מהמשטרה נמסר כי "במסגרת מחאה שהתקיימה השבוע במעבר כרם שלום נעצרה הקטינה לאחר שנכנסה לשטח צבאי סגור, הפריעה לשוטרים לבצע את תפקידם תוך שהיא מסרבת ומתנגדת להתפנות מהמקום, ובהמשך גרמה לנזק לשמשת הטיולית שפינתה את המפגינים מהמקום בכך שניפצה חלון הנוסעים".

עוד נמסר כי "בניגוד לנטען, לקטינה ניתנה הזכות להיוועץ עם עורך דינה ואחותה עודכנה בדבר מעצרה בהיעדר מענה טלפוני מצד הוריה".

לגבי העבירות המיוחסות לקטינה נמסר בהודעת המשטרה כי "בדיון שתקיים בבית משפט השלום בבאר שבע נקבע כי החשדות המיוחסים לקטינה הם חמורים והם בבחינת התנהלות אלימה שאין להקל בהן ראש. בסיום הדיון שוחררה הקטינה בתנאים מגבילים הכוללים, בין היתר, מעצר בית, ערבויות כספיות והרחקה משטח הצבאי הסגור".