הרב ישראל אריאל, ראש מכון המקדש וראש ישיבת הר הבית, התייחס ב'כנס אסופות' לאחדות בישיבות הציונות הדתית.

"מה שאני רואה פה הוא לא יאומן. ישיבת כרם ביבנה זו אם ישיבות ההסדר, כשאנחנו נכנסנו היינו כמניין תלמידים או שני מניינים, אנחנו עצמנו היינו שישיסטים מכפר הרא"ה. איך בחור משישית הולך להקים ישיבה גבוהה? צחקו עלינו אבל מה שנקרא צוחק מי שצוחק אחרון. היום אנחנו רואים בעינינו, מי ילד לי את כל אלה, שישים ישיבות הסדר", אומר הרב אריאל.

הוא מציין כי "בזמנים שלי היינו כמה בודדים דוסים בצבא וגם שם צחקו עלינו, מי היו הלוחמים הגדולים? אנשי הקיבוצים, המפקדים, מפקדי הכיתות והמחלקות. אנחנו הדתיים לא היינו נחשבים. מה התברר במלחמה הזו? ישיבות ההסדר הפכו לחוד החנית של המלחמה, מחזיקים בשיפולי גלימתם. לאו דווקא ישיבות ההסדר, כל מה שהתפתח מכך, אברכים, רבנים וכו'. היום הציבור החילוני, רוצה או לא רוצה, מצדיע לישיבות ההסדר".

הרב אריאל התייחס להקדמת הגיוס לבני ישיבות ההסדר מאוגוסט של שנה ב' למרץ של שנה ב', כאשר במקביל הוגשה עתירה של התנועה הרפורמית שנדחתה להקדים את הגיוס. "כשהייתי בישיבה פה היה הרב גולדוויכט וחשוב מאוד שהרבנים ילכו בדרכו. אני עשיתי שבעה חודשים בצבא בסך הכול ויצאנו צנחנים, עם המקצוע הזה שלנו כבשנו את הר הבית. מספיקים שבעה חודשי אימונים, הצבא מתחיל לחתוך ולחתוך, עוד מעט לא יהיו ישיבות הסדר".

"הגיע פעם האלוף של השיריון באותם ימים לרב גולדוויכט זצ"ל ובאו אתו שתי בנות שיהיו מדריכות של השריון, רצו להראות לו שהכול צנוע. כנראה תפרו להם בגדים בצניעות של מאה שערים. מה שקרה שהרב לא הסתכל. אמרו לו: 'האלוף רוצה להיכנס'. דחה אותם. בינתיים הרחיבו והרחיבו לשנה ושמונה וחודשים. זו כניעה מוחלטת. ראשי הישיבות צריכים לעמוד על הרגליים האחוריות נגד זה. אם אתם לא תעשו את ההסדר כמו שהיה בהתחלה, אנחנו נהפוך לישיבות גבוהה ואתם תחפשו אותנו בבני ברק. אנחנו נצא להפגין ברחובות".

"פה ראשי הישיבות צריכים לעמוד על הרגליים ולא להסכים. עכשיו זה מלחמה, אבל צריך לפתור את הבעיה אחרת. צריך לבנות את ההסדר במובן המקורי ולהצמיח תלמידי חכמים גדולים וחשובים וזה מה שיהיה טוב לצבא. אם יהיה בחורים שיהיו יותר בצבא מהישיבה, זה כבר לא יהיה חוד החנית", סיכם.