הרצוג בפתיחת המוזיאון
הרצוג בפתיחת המוזיאוןצילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

בצל הפגנות סוערות ואפילו קריאות למעצרו, נשיא המדינה יצחק הרצוג חנך היום (ראשון) מוזיאון שואה חדש באמסטרדם, בירת הולנד.

הטקס המרגש נערך בהשתתפות מלך הולנד וילם-אלכסנדר, שהגיע לבית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם יחד עם בכירים נוספים על מנת לקחת חלק בפתיחת המוזיאון החדש. במהלך הטקס התקיימו מחוץ לבית הכנסת הפגנות של תומכי פלסטינים שקראו נגד הנשיא הרצוג ומדינת ישראל.

ארגון "ערב רב" המגדיר את עצמו "ארגון יהודי אנטי-ציוני" פרסם פוסט ברשת X ערב לפני טקס חניכת מוזיאון השואה, בו כתב כי הגיש בקשה לעצור את הנשיא הרצוג בעקבות המלחמה בעזה.

"הגשנו תלונה על נשיא 'ישראל' (כך במקור) לבית הדין הבינלאומי ולמשטרת הולנד על ביצוע רצח עם, פשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה נגד העם הפלסטיני. מדינת הולנד חייבת תחת החוק הבינלאומי לעשות את כל שביכולתה על מנת למנוע רצח עם, לרבות מעצר, חקירה והגשת כתבי אישום נגד ראשי מדינה אחראיים. הולנד חייבת זאת להיסטוריה שלה".

"היא הייתה שותפה לשואה וביצעה רצח עם נגד קולוניות שלה. ההיסטוריה של אבותינו מלמדת אותנו שבזמנים של רצח עם, אנו חייבים להתנגד. כקהילה יהודית אנו קשורים עמוקות למצווה של 'לעולם לא עוד' כאשר מתרחש רצח עם. זו הסיבה בגינה אנו תומכים ללא שום ספק במאבק הפלסטיני נגד נגד רצח עם ונגד פשעים אחרים המבוצעים על ידי ישראל", נכתב בפוסט של ארגון "ערב רב".

הרצוג קרא בנאומו לשחרר את בני ערובה הישראלים המוחזקים בידי חמאס, ואמר כי "מוזיאון השואה הוא תזכורת לזוועות הנובעות מהאנטישמיות. שנאה ואנטישמיות פורחות כיום ברחבי העולם".

מוזיאון השואה החדש באמסטרדם שוכן במכללה לשעבר להכשרת מורים, ששימשה כדרך מילוט סמויה שסייעה ל-600 ילדים יהודים להימלט מציפורני הנאצים.

המוזיאון מכיל תמונות וממצאים ממחנות ריכוז והשמדה שונים ברחבי אירופה, המתעדים את זוועות השואה.

סשה רויטמן-דרטווה, מנכ"ל התנועה למאבק באנטישמיות אמר כי "ההפגנה האלימה שהתקיימה היום היא עדות כואבת נוספת לרמת השנאה והאנטישמיות השוררת כרגע בעולם. העובדה שזה אירע בחנוכת מוזיאון השואה באמסטרדם מהווה תזכורת חשובה נוספת לסיבה בגללה כולנו צריכים להילחם כנגד כל גורם המבצע, מצדיק או מגבה מעשי טרור, אלימות או רצח כלפי יהודים, במישרין או בעקיפין".