השר בצלאל סמוטריץ'
השר בצלאל סמוטריץ'צילום: ערוץ 7

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' קרא בישיבת סיעת הציונות הדתית לרמטכ"ל הרצי הלוי לעצור את סבב המינויים הנערך בימים אלה בצה"ל.

"אני מבקש לחזק את לוחמי צה"ל ומפקדיו על עבודתם המדהימה אני מזכיר שוב - צה"ל מנצח וצריך לתת לו את מלוא הגיבוי לכך. אבל וזה אבל גדול. המנדט של הפיקוד הבכיר של צה"ל ביום אחרי כשלון השביעי באוקטובר הוא מנדט של ניהול המלחמה וזהו. לא מנדט לעצב את צה"ל החדש והמתוקן. אני קורא לרמטכ"ל לעצור את סבב המינויים. זה לא הזמן. את זה יעשה פיקוד התיקון החדש שימונה לאחר הניצחון והלקחים", אמר סמוטריץ'.

הוא הוסיף "שיהיה ברור, כעת מלחמה ואני מגבה לחלוטין את צה"ל בכל הרמות ובכל הדרגים גם כשאיני מסכים אתם על הכל. באחריות הזאת נוהגים רוב מוחלט של אזרחי ישראל. אין זה אומר שאפשר לנצל את הגיבוי הזה לבצע מחטפים ולקבוע את תפיסת הביטחון העתידית של ישראל. תפיסה שתצטרך להשתנות מן הקצה אל הקצה. הרבה פחות הכלה, הרבה פחות מדינאות, פילוסופיה ואג'נדה והרבה יותר חתירה למגע, הכרעה וניצחון".

הוא התייחס גם למצב הכלכלי בישראל - על רקע קידום התקציב. "תקציב המלחמה המתוקן לשנת 2024 יובא השבוע בעזרת השם לאישורה של הכנסת בקריאה שניה ושלישית. אני מצפה מהאופוזיציה להבין את גודל השעה ולא להתנגד לתקציב אחראי, מתכנס ותומך את צעדי המלחמה. הצבעה נגד התקציב כמוה כהצבעה נגד המשך הלחימה והחוסן האזרחי".

"בהקשר הזה חשוב לציין את המדיניות הכלכלית הנכונה שאני מוביל יחד עם ראש הממשלה. רק בשבוע שעבר, עשינו הנפקה שזכתה לביקושים הגדולים ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל. הביקושים הללו מספרים את סיפורה של הכלכלה הישראלית. סיפור שכולו אמון אדיר בשוק הישראלי ובהתאוששות המהירה שלו", הדגיש סמוטריץ'.

לדבריו, "מול כל הבכי והנהי של התקשורת - המציאות היא שהשקל נמצא בשיא של תשעה חודשים חרף העובדה שמדינת ישראל מנהלת מלחמה. הבורסה עלתה ב-8 אחוזים מאז דו"ח מודי'ס שהוריד את הדירוג. האינפלציה בטווח היעד והכלכלה הישראלית חזקה".

את דבריו פתח השר סמוטריץ' במילות פרידה מבן דוד עמישר בן דוד ז"ל שנהרג בעזה. "במוצאי השבת התבשרנו על נפילתו של בן דודי היקר, גיבור ישראל, עמישר הי"ד. עמישר - לוחם, קצין, מפקד, איש משפחה, איש חינוך, איש תורה. ספרא וסייפא. ככל שאני מעמיק במחשבה על מי שהוא היה, הכאב נעשה חד ועמוק יותר".

"עמישר נקרא כך כי נולד בשביעי של פסח. ביום בו עם ישראל שרו את שירת הים. עם ישראל עומד שם מאוחד, במסירות נפש ונוסע קדימה. למרות החששות, למרות הקשיים, באמונה מוחלטת ומזה נולדה שירה גדולה. עמישר, אני מתחייב לעשות הכל כדי שעם ישראל ינצח. כדי שנשמיד את האויבים שלנו. כדי ששירת חייו של עם ישראל תימשך. מתוך דמותו של עמישר חשוב לדבר על החיבור בין ספרא וסייפא. אני גאה לייצג את ציבור שולחיי יותר מאי פעם", הוסיף.

הוא התייחס לחוק הגיוס בהקשר זה. "הציונות הדתית מוכיחה שוב ושוב ושוב את צדקת דרכה בבתי המדרש, בחזית ובעורף. את השילוב לכתחילה בין תורה וחיים, תורה ועבודה, תורה וצבא. ערבות הדדית ולקיחת אחריות בכל מרחבי העשייה במדינת ישראל מתוך חיבור עמוק לתורה. המודל הזה יכול וצריך להתרחב. הציבור החרדי נכון לזה ואנו חייבים לקדם שינוי. לא ברמיסה, לא בביזוי ולא בשנאה ומחלוקת חלילה אבל שיקרה. אני פונה לשותפיי במפלגות החרדיות, זה הזמן להוביל שינוי. לא כזה שמגיע מיאיר לפיד מתוך בוז ושנאה אבל כזה שמובל מתוך כבוד לכל חלקי החברה, זה שיודע להוקיר תורה ויודע להוקיר צבא. נעשה את זה יחד בשיח ובכבוד לטובת החברה הישראלית כולה. אנחנו בשעה גורלית ביטחונית וחברתית ואנחנו צריכים יותר התגייסות בחברה החרדית ואנחנו צריכים את הביחד. גם היום אני אומר – בע"ה יחד ננצח".

-